szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tavaly év közepén meg kellett volna szüntetni, a Pallas Athéné alapítványt, amelybe százmilliárdos nagyságrendbe szervezett ki adóforintokat tíz éve a jegybank-elnök. Az alapítvány tavaly év eleje óta hallgat, működése alatti növekménye pedig meglehetősen szerényke.

Az EU előírása alapján már régen meg kellett volna szűnnie a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke által gründolt,  több mint 280 milliárd forintnyi közpénz felett rendelkező Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) alapítványnak, és a kormány is megígérte, hogy 2020 végére felszámolja, amit a járványhelyzet miatt 2023 közepéig elhalasztott, ám egyelőre továbbra is működik az alapítvány, legalábbis nem tudni arról, hogy megszűnt-e – írja az Mfor.hu. 

A lap szerint a PADME (és a több később beleolvadt hasonló MNB-s alapítvány) sokáig negyedévente adott ki sikerjelentéseket, de ezek az utóbbi időben elmaradtak, utoljára több mint egy éve adtak ki közleményt, amiből kiderült, hogy 2022 év végére 281,8 milliárd forintra gyarapodott az alapítvány vagyona.

A lap kiszámolta, hogy az alapítvány vagyongazdálkodása meglehetősen visszafogott: a 2014–2022 közötti 5,78 százalékos növekmény messze elmarad az ebben az időszakban 31,6 százalékos összesített inflációtól. Nem csoda, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter az utolsó csavarig látni akarja az alapítványi birodalmat.

Varga Mihály az utolsó csavarig látni akarja Matolcsy alapítványi birodalmát

Egy, az Európai Központi Bank által legalábbis finomításra szoruló módosítással a jegybank fideszes felügyelőbizottsága a mostaninál nagyobb beleszólást kapna a jegybank működésébe. És ellenőrzési jogkört a Pallas Athéné alapítvány és cégcsoportja fölött. A központi bank megdorgálta a Pénzügyminisztériumot: a jegybanknál vezetett devizaszámláról még az előtt illett volna velük konzultálni, hogy törvénybe írják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!