Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A dugódíj 2003-as bevezetése óta 65 milliárd forintnyi tartozást halmoztak fel a londoni nagykövetségek.
Több millió fontnyi be nem fizetett dugódíjat próbál behajtani a londoni nagykövetségeken a brit főváros közlekedéséért felelős önkormányzati szervezete, a Transport for London (TfL). Sajtóközleményükben a szégyenlistát is lehozták, mely szerint a legtöbb pénzzel az Egyesült Államok tartozik, de a felsorolás középmezőnyében meglepetésre felbukkan a magyar nagykövetség is.
A TfL adatai szerint a londoni magyar nagykövetség 2003 és 2023 között 1 374 870 fontnyi, vagyis több mint 625 millió forintnyi tartozást halmozott fel nekik, mivel a dugódíj 2003-as bevezetése óta egyetlen pennyt sem fizettek az egyébként fizetős úthálózat használatáért.
A szervezet indoklása szerint a dugódíj nem adó, hanem egy szolgáltatásért fizetett díj, ezért a diplomaták sem mentesülnek alóla.
Mint írják, a nagykövetségek többsége rendesen fizeti a díjat, de van egy „makacs kisebbség”, akik nem hajlandók fizetni az úthasználatért. Ennek megfelelően most 143 527 113 font, több mint 65 milliárd forint tartozást hajtanának be a különböző nagykövetségeken a közel 20 év alatt felgyülemlett dugódíjra hivatkozva.
A tartozás több mint tizedét, 14,6 millió fontot egyedül az Egyesült Államok diplomatái hozták össze, de több mint 10 millió fontot hajtana be a TfL Japántól is. A legtöbbet rajtuk kívül az indiai (8,5 millió font), a nigériai (8,4 millió font) és a kínai (7,9 millió font) külképviseletek dolgozói autózták a fizetős utakon, de a szervezet a legapróbb tartozásokat is behajtaná. Togo nagykövetségétől például 40 font, mintegy 18 ezer forint befizetését várják. A londoni szervezet elmondása szerint akár a hágai Nemzetközi Bíróságig is hajlandó elmenni, hogy fizetésre bírja a nagykövetségeket.
Megkérdeztük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, hogy megtudjuk, mi az álláspontjuk a londoni dugódíjjal kapcsolatban, valamint tervezik-e kifizetni a felhalmozódott tartozást. Amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Borítóképünkön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter David Cameron brit külügyminiszterrel Londonban 2024. május 8-án. Fotó: Szijjártó Péter / Facebook
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.