szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GVH saját magától „alapos vizsgálat” után arra jutott, nem kell versenyfelügyeleti eljárásban utánajárnia, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat-e az MVM, amikor mesés rezsimegtakarításokat mutat ki a számlákon. A bíróság szerint azonban le kell folytatnia az eljárást.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárás keretében vizsgálja, hogy az MVM Next 2022 augusztusától kezdődően a földgáz és a villamos energia egyetemes szolgáltatása keretében kibocsátott számlákon, az ún. „rezsiboxban” feltüntetett megtakarítás bemutatása nem ütközik-e a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmába – írja közleményében a GVH.

A „rezsiboxban” az MVM azt az összeget tünteti fel, amit a fogyasztó „megspórol” a rezsicsökkentésen, vagyis azon, hogy hatósági (rezsicsökkentett) árat fizet az áramért vagy a gázért, nem pedig „piaci” árat.

A tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat abban az esetben merül fel, ha az MVM a valóságnak nem megfelelő mértékű „megtakarítást” mutat ki, és ezzel megtéveszti a fogyasztót.

MVM-vezér a rezsicsökkentés-apokalipszisről: Mi mindent megtettünk

A rezsicsökkentés-csökkentés miatt 30 nagy informatikai rendszerfejlesztést kellett végrehajtani az MVM-nél a számlázásban és harmadával bővíteni kellett az ügyfélszolgálatot. Az MVM a mai napig reszelgeti a számlázási metódusait, a vezérigazgató ígérete szerint a havi diktálós gázügyfeleknél készülnek módosításra.

Jó eséllyel ez a helyzet, a vonatkozó jogszabály szerint a különbséget az aktuális elszámolási időszakra kell kimutatni, vagyis havi elszámolás esetén az adott hónapra. Márpedig a világpiaci energiaárak már jó ideje nem haladják meg jelentősen a lakosság által fizetett árakat. Miközben – az MVM saját számlamagyarázója szerint – a 2022-ben rögzített árszinthez viszonyít – hívta fel a figyelmet a 24.hu.

A GVH nem magától indította meg a versenyfelügyeleti eljárást, erre bírósági ítélet kötelezte.

Az MVM számlázási gyakorlatával kapcsolatban még 2023 őszén érkezett bejelentés. „A versenyhivatal vizsgálói részletesen és alaposan megvizsgálták a bejelentést, […] a GVH arra a megállapításra jutott, hogy a versenyfelügyeleti eljárás indításának feltételei nem álltak fenn” – tájékoztat mostani közleményében a GVH.

A GVH hiába próbálta, nem tudta bizonyítani, hogy kamu számokat írnának a csekkekre a rezsicsökkentésről

Mivel a fogyasztó nem válogathat, hogy kitől vegyen gázt, a döntéseit nem befolyásolja, ha üzennek neki a csekken a spórolásról – mondta ki a GVH. És egyébként sem lehet megmondani, csak a tőzsdei árból, hogy mennyi lenne a piaci ár – ezzel dobták vissza az MSZP frakcióvezetőjének beadványát.

A bejelentő azonban bírósághoz fordult, azt kérve a Fővárosi Törvényszéktől, hogy helyezze hatályon kívül a GVH döntését, és kötelezze versenyfelügyeleti eljárás megindítására a versenyhatóságot. A bíróság a felek meghallgatását és álláspontjuk megismerését követően helyt adott a bejelentő kereseti kérelmében foglaltaknak, és versenyfelügyeleti eljárás lefolytatását rendelte el az ügyben.

Csak a gázszámlák ügyében a bíróság Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető bejelentése nyomán már korábban versenyfelügyeleti eljárás lefolytatására kötelezte a GVH-t.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!