szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A magyar származású francia elnök állítólag úgy jutott be az Élysée-palotába 2007- ben, hogy ehhez jelentős pénzügyi segítséget nyújtott Moammer Kadhafi egykori líbiai diktátor. Csakhogy az erről szóló vallomást a koronatanú visszavonta, vajon miért?

Vizsgálatot indítottak Carla Bruni-Sarkozy ellen, a volt first ladyt csalással és tanúk befolyásolásával és bűnszervezetben való részvétellel gyanúsítják. Egészen konkrétan az a gyanú, hogy Nicolas Sarkozy felesége nyomást gyakorolt arra a koronatanúra, aki azt állította, hogy Moammer Kadhafi 5 millió eurót utalt át a politikus választási kampányára 2007-ben. Ziad Takieddine visszavonta vallomását.

Bruni-Sarkozyt azzal is gyanúsítják, hogy ebben a kínos korrupciós ügyben “bűnszövetkezetben csalást hajtott végre annak érdekében, hogy eltitkoljon fontos információkat a hatóságok elől”. Mit jelent ez Carla Bruni-Sarkozy számára? Azt, hogy a korrupciós ügy egyetlen szereplőjével sem érintkezhet. Ez alól férje, Nicolas Sarkozy, a korrupciós ügy fő vádlottja kivételt jelent, vele továbbra is kapcsolatban maradhat – árulta el egy magát megnevezni nem kívánó bírósági forrás az RFI közszolgálati portálnak.

Az Iszlám kardja és a francia köztársaság elnöke

Szaif al Iszlam Kadhafi, a líbiai diktátor kedvenc fia, aki Európában végezte tanulmányait, azzal vádolta meg Nicolas Sarkozyt, hogy 5 millió eurót kapott a választási kampányára 2007-ben. A francia államfő természetesen mindent tagad azóta is, de 2023 októberében vizsgálat indult ellene, mondván tanúkat próbált megfélemlíteni ebben a kacifántos ügyben. A vizsgálóbírók szerint Sarkozy emberei vették rá a koronatanút arra, hogy vonja vissza a vallomását.

Carla Bruni-Sarkozyt már kétszer kihallgatták a líbiai kampánypénz ügyében: 2023 júniusában még mint tanút, azután idén májusban már mint gyanúsítottat.

Korábban a francia-libanoni kettős állampolgár Ziad Takieddine úton-útfélen hangoztatta, hogy ő volt a pénzes postás Kadhafi líbiai elnök és Sarkozy akkori elnökjelölt között. Az összeget is megnevezte: 5 millió euró. Ám 2020-ban egyszer csak magába szállt, és visszavont minden vallomást. Vajon miért? – tudakolják a vizsgálóbírók, akik azt gyanítják, hogy Sarkozy és emberei – köztük neje is, az 56 éves egykori énekesnő – megfélemlítették, illetve megvesztegették a koronatanút.

Sarkozy pere a Kadhafitól kapott pénzek ügyében jövőre kezdődik meg. Más korrupciós ügyben már elítélték, de fellebbezett. Ő lehet Franciaország első olyan köztársasági elnöke, aki börtönben végzi pályafutását. Sarkozy 2012-ben elveszítette az elnökválasztást a szocialista Francois Hollande-dal szemben. Azóta szépen csendben megszűnt  a politikai támogatottsága is, és már csak különböző kínos korrupciós ügyekkel tud az újságok címlapjára kerülni Franciaországban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!