szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az energiacég szerint a szél- és napenergia veheti át az olaj helyét. A földgázról viszont jóval nehezebben fog lemondani a világ.

A BP előrejelzése szerint a világ olajkereslete 2025-ben tetőzik, és a szél- és napenergia arányának emelkedésével a globális szén-dioxid-kibocsátás növekedése a 2020-as évek közepére véget ér.

A vállalat jelentése szerint az olajfelhasználás napi mintegy 2 millió hordóval nő, és 2025-re eléri a csúcspontját, mintegy 102 millió hordóval mindkét előrejelzési forgatókönyv szerint. Az első forgatókönyv a világ jelenlegi energiaátmeneti pályáját, míg a másik a 2050-re kitűzött globális nettó zéró kibocsátási célok eléréséhez vezető utat mutatja.

Gyökeresen eltérő a helyzet a földgáz esetében: a jelentés „nettó zéró” forgatókönyve szerint a gázfelhasználás az évtized közepén éri el a csúcsot, majd 2050-re megfeleződik a 2022-es szintekhez képest. Azonban a jelenlegi pálya azt sugallja, hogy a gáz iránti kereslet tovább növekszik az előrejelzés teljes időtartama alatt, és 2050-re körülbelül 20 százalékkal bővül.

A forgatókönyvekben a cseppfolyósított földgáz (LNG) iránti kereslet 40, illetve 30 százalékkal emelkedik a 2022-es szintekhez képest.

A jelentés azt is valószínűsíti, hogy az olajfogyasztás a 2030-as években magasabb lehet a BP korábbi előrejelzéseihez képest, ami komoly fenyegetést jelentene a világ klímacéljaira nézve.

A jelenlegi pálya szerint az olaj iránti kereslet várhatóan napi 97,8 millió hordóra csökken 2035-re, ami 5 százalékkal magasabb a BP tavalyi előrejelzéséhez képest. A „nettó zéró” modell szerint a kereslet 2035-ben 80,2 millió hordó lesz, ami 10 százalékkal magasabb a tavalyi kilátásokhoz képest.

A BP közölte, hogy az olaj a következő 10-15 évben továbbra is „jelentős szerepet játszik a globális energiarendszerben”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!