szerző:
Fülöp István
Tetszett a cikk?

Bizonytalan gazdasági környezet, nem várt japán kamatemelés, a rizikós eszközöktől való gyors szabadulás: ezek állhatnak főként a kriptopénzek árfolyamának csökkenése mögött, de egyáltalán nem kell temetni a blokkláncalapú pénzek piacát.

Alig egy hét alatt a legnagyobb kriptovaluták árfolyama 20-30 százalékot zuhant, részben az ezzel párhuzamosan jelentkező ázsiai tőzsdei pánik hatására. A japán Nikkei tőzsde indexe hétfőig 12 százalékot esett, miután a japán nemzeti bank (Bank of Japan) bejelentette, hogy 16 éves csúcsra, 0,25 százalékra emeli irányadó kamatlábát. Ez volt a legrosszabb nap a börze számára az 1987-es „Fekete hétfő” óta. A tech szektor nagyjait felvonultató amerikai Nasdaq is 7 százalékot csökkent az elmúlt 5 napban.

A kriptopiac kedden tért magához, ekkor kezdett el emelkedni az Ether és a Bitcoin árfolyama is az egy hétig tartó zuhanás után, de eddigre a kriptopénzek összértéke közel 400 milliárd dollárral csökkent, ahogy a befektetők szabadulni próbáltak a kockázatosnak ítélt eszközöktől. A kriptovaluták esése több mint 1,1 milliárd dollárnyi likvidációt eredményezett a derivatívák (származtatott ügyletek) piacán a Coinglass elemzőcég szerint.

A kriptovaluták hajlamosak a szélsőséges ingadozásokra, az elmúlt 12 évben több nagy megingás is volt, de ezekből végül mindig visszapattantak a Bitcoin és társai. Az elemzők részben az erős dollárral is magyarázzák a mostani jelenséget, miután a Fed elhalasztotta a kamatvágásról szóló döntését, és legkorábban szeptemberben csökkentheti az alapkamatot.

20240806_bitcoin árfolyam
Binance

A bitcoin bányászásért járó jutalmat nemrégiben megint megfelezték, ami (a kínálat csökkenésével) a kriptó áfolyamának növekedését szokta magával vonni. Ha pedig a nagy képet nézzük, a kriptók 2022-es bezuhanása óta a Bitcoin például nemrég ismét történelmi csúcsra ért, a mostani zuhanás mélypontján is 17 százalékkal ért többet, mint tavaly ilyenkor, és alig marad el az előző, 2021 januárjában mért csúcstól – az ingadozást tehát érdemes helyén kezelni.

„A zuhanás közvetlen kiváltó oka a japán tőzsdei pánik, azonban van még egy faktor: azzal, hogy a jegybankok fixálták a kamatcsökkentési periódust, arra számítottak, hogy ez rövid távon is likviditást fog hozni, mégis beszakadást okozott” – mondja Mogyorósi Attila, A CoinCash bitcoin-brókercég ügyvezetője. Amikor azonban ez középtávon (3-6 hónap alatt) bekövetkezik, akkor a kockázatos eszközök árfolyamát újra fel fogja nyomni, amikor a részvények ismét magas értékeltségen fognak mozogni. A kriptovaluták ilyenkor gyakorlatilag szivacsként szívják fel a fölös likviditást – magyarázza a szakértő. Mogyorósi tehát arra számít, hogy ez a bezuhanás rövid és átmeneti lesz, ősszel pedig folytatódhat a kriptopénzek ralija.

Jogilag felnőtté válik a bitcoin, de a mostani rekordárfolyam így is bármikor bezuhanhat

Az uniós jogszabály nyomán az Országgyűlés előtt van a kriptoeszközöket szabályozó törvény. A bitcoin árfolyama csillagászati szintek felé jár, az emelkedés egyik oka a tisztább jogi helyzet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!