szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz Gazprom megállapodott a China National Petroleummal, hogy év végéig, már az eredetileg tervezett időpont előtt a maximálisra növeli a földgázáramlást a Power of Siberia vezetéken – írja a Bloomberg.

„A kínai partnerek kérésével összhangban a felek többletszállításokról egyeztek meg decemberre” – írta az orosz állami tulajdonban lévő Gazprom közleményében. Ez „biztosítja Kínának a Power of Siberia vezetéken keresztül történő napi gázszállításnak a szerződésben foglalt maximumra növelését”, amelyet korábban 2025 elejére terveztek.

A Kínába tartó, 2019-ben átadott csővezetéken éves szinten összesen 38 milliárd köbméter földgáz szállítható, és az orosz–ukrán háború kirobbantása után lett fontos Oroszországnak, amikor az európai partnerek sorra mondták fel a gázszerződéseiket (Magyarországot kivéve, sőt).

Két év alatt 564 milliárd forintot bukott az állam, amiért a tőzsde helyett Putyintól veszi a gázt

Ha a tőzsdei árakhoz viszonyítjuk, a jelenleg érvényes, 2021-ben kötött magyar-orosz fűtőanyag-beszerzési szerződésből az elmúlt két év során 564 milliárd forint kára származhatott az országnak – számította ki a Népszava a KSH által most közzétett tavaly decemberi adatok felhasználásával.

A Power of Siberián keresztül a Gazprom az év első nyolc hónapjában 20,8 milliárd köbmétert szállított le Kínának, szemben a 2023 egészére mért 22,7 milliárd köbméterrel – írja a Bloomberg a kínai vámstatisztikákra és az orosz kereskedelmi minisztérium adataira hivatkozva.

A cég egy másik vezetéket is fejleszt, amely Oroszország távol-keleti részeiről szállítana Kínába gázt. Az orosz gyártó szerint az évi 10 milliárd köbméter kapacitású összekötő építése a menetrend szerint halad, korábban pedig 2027-es átadást jelöltek meg reálisnak.

Oroszország számára az igazi „nagy durranás” a Power of Siberia 2 megépítése lenne, amely összesen 100 milliárd köbméterre növelné az orosz szállítási kapacitást Kína felé, ez a vezeték azonban még mindig vita tárgyát képezi a felek között. A tárgyalások elakadtak, mivel a két ország továbbra sem tudott megegyezni az ezen keresztül érkező földgáz áráról. A háttérben szerepet játszhat az is, hogy Kína nem akarja magát mindenáron elkötelezni az orosz gáz mellett, tanulva Európa hibájából, ahol 2022 őszén komoly energiaellátási pánik tört ki, miután a legtöbb ország néhány hónap alatt levált az orosz földgázforrásokról.

Három szűk esztendő

Az orosz kormányzat egyébként arra számít, hogy a következő három évben csökkenni fog a kőolajból és földgázból származó bevétele az alacsony világpiaci árak és a Gazprom számára kedvezőbb adózási szabályok miatt – derül ki egy, a Bloomberg által megszerzett költségvetési tervezetből. Eszerint az orosz gazdaság szempontjából kulcsfontosságú ágazatokból származó bevétel 14 százalékkal fog csökkenni 2024–2027 között, ami negatív hatással lehet az orosz katonai és hadiipari kiadásokra, ami 2025-ben az orosz tervek szerint elérheti a 142 milliárd dollárt, és általában az ukrajnai háború kimenetelére (orosz szemszögből).

Kifulladóban van az orosz háborús gazdaság, hasonlók a tünetek, mint Magyarországon

A kifáradás jeleit mutatja az orosz gazdaság, amelyet 2023 óta az orosz hadiipari erőfeszítések hajtottak: jövőre a gazdasági növekedés a tavaly mért 5 százalékról mindössze 1-1,5 százalék közé eshet.

A tervezet szerint 2025-ben az olaj- és gázipar összesen 10,9 ezer milliárd rubellel (118 milliárd dollárral) fog hozzájárulni a költségvetési bevételekhez, ami 3,3 százalékkal lenne alacsonyabb a 2024-es várakozásnál. 2027-ben pedig már csak 9,7 ezer milliárd rubelre (104 milliárd dollár) számíthatnak a két szektorból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!