szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az inflációnak köszönheti a kormány, hogy nem szállt az egekbe az államadósság.

A 2007–2009-es válság előtt láttunk utoljára akkora költségvetési hiányokat, mint most: az állami túlköltekezés 2020 óta minden évben meghaladta a GDP 6 százalékát. Ehhez képest az államadósság csak emelkedett, nem szállt el teljesen: a GDP 65 százalékáról 74 százalékra nőtt 2019 óta. Ezt a folyamatot mutatta be a Telexen megjelent elemzés.

A cikk szerint az elmúlt évek inflációja évente 6,8 százalékponttal csökkentette a GDP-hez mért adósságot. Az állam ilyen helyzetben elinflálja az adósságát: a korábban felvett hitelek kamatait visszafizeti, de az infláció miatt nominálisan ugyanannyi forintot sokkal könnyebb előkeresni az államkasszából, mint pár évvel hamarabb, hiszen minden megdrágult közben. Nagy infláció alatt úgy tűnhet, hogy a gazdaság teljesítménye nő, de valójában csak a forint ér kevesebbet.

Az elemzés úgy számol: az infláció 2002 és 2009 között évente átlagosan kicsit több mint 2 százalékkal csökkentette az államadósságot, 2010 és 2019 között pedig sikerült a 2 százalékos szinthez elérni. Innen ugrott meg az elmúlt négy évben 6,8 százalékra az érték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!