szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Lázárban ne bízzon, a politikai elit pedig kisebbrendűségi érzéssel küzd – többek között erre hívta fel az RTL vezetőjének, Andreas Rudasnak a figyelmét Fellegi Tamás, a második Orbán-kormány minisztere abban a levélben, amelyben arra a tárgyalásra készítette fel a cégvezetőt, amelyen megszülethetett az alku az RTL magyarországi menedzsmentjének leváltásáról.

„Lázár egy gátlástalan politikus, aki nélkülözi azokat az aggályokat, amelyeket te megszoktál az országodban”

– hívta fel Andreas Rudasnak, az RTL Group Magyarországért is felelős regionális vezetőjének a figyelmét Fellegi Tamás, a második Orbán-kormány minisztere, RTL-es tanácsadó abban a levélben, amellyel a Lázár Jánossal való tárgyalásra készítette fel a médiacsoport vezetőjét. A Media1 birtokába jutott levél az előtt a találkozó előtt készülhetett, amelyen megszületett az alku Lázár és az RTL között arról, hogy a csatorna cserélje magyar vezetőkre az addigi menedzsmentjét, cserébe a kormány eláll a tervezett reklámadó bevezetésétől.

Utóbbi alkuról az a 2015-ben rögzített hangfelvétel árulkodik, amelyen Dirk Gerkens, az RTL elbocsátott vezérigazgatója és Guillaume de Posch, az RTL Group társ-vezérigazgatója beszél a csatorna és a kormány kompromisszumáról. Ennek a kompromisszumnak a kidolgozásában segíthetett Fellegi, aki hét pontban szedte össze legfontosabb tanácsait Rudas számára, aki akkor az RTL részéről a Miniszterelnökséget vezető Lázár Jánossal tárgyalt.

A levélben Fellegi azt javasolja az RTL vezetőjének, hogy „ne legyenek nagy elvárásaid, pláne ne reményeid”, mivel Orbán gesztust tett a luxemburgi és valószínűleg a német kormány felé is. A volt miniszter azt is kiemelte: Rudasnak fontos egyértelművé tennie, hogy Magyarországot illetően ő az RTL vezetője.

Fellegi Tamás azt is tanácsolta, hogy Rudas hallgassa meg a kormány javaslatait, de ne készüljön saját javaslatokkal, azt azonban tegye egyértelművé, hogy elsőként a kormánynak kell gesztust gyakorolnia – például a reklámadó csökkentésével, amelyért cserébe Rudas felajánlhatja a helyi menedzsment változtatásának elvi lehetőségét.

A korábbi kormánytag szerint Rudasnak udvariasnak kell lennie a találkozón, de nem barátságosnak, és ha kell, akár példálózzon az RTL kezében lévő fegyverekkel. Fellegi szerint ilyen fegyver lehet, ha megbíz egy hiteles nemzetközi céget, hogy készítsenek állásfoglalást arról, hogy a magyar kormány hazudik, vagy az, ha teljes oldalas hirdetéseket vásárol nagy magyarországi lapokban, amelyekben bemutatja, hogyan torzítja a kormány az igazságot. Kiemeli azt is, hogy a találkozó tényének nem szabad kiszivárognia a sajtóba.

Ezt követően Fellegi Lázár személyével kapcsolatban több tanácsot is megfogalmaz Rudas számára. Fellegi szerint nem feltétlenül kell komolyan venni mindazt, amit Lázár mond. A tanácsadó szerint a politikusok elkezdtek idegeskedni, hogy ők is célponttá válhatnak az RTL hírműsorában, de ezért nem feltétlenül a csatornát okolják, hanem az Orbán–Simicska-konfliktust és Lázár személyes ambícióit.

„Lázár már nem Simicska barátja (régebben az volt), de még kevésbé a barátja Habony Árpádnak és körének”

– írja ezzel kapcsolatban Fellegi, és azt javasolja Rudasnak, utaljon arra, hogy az RTL készen áll az „oszd meg és uralkodj” elvet szem előtt tartva szerkeszteni a hírműsorait, de csak akkor említse meg ezt, ha nagyon szükségesnek érzi, mivel később hatékony fegyver lehet a csatorna kezében. Ezt követően ír Lázár gátlástalanságáról.

„Olyan politikai elitet képvisel, amely gyakran küszködik kisebbrendűségi érzéssel”

– írja Lázárról a 2010 és 2014 között miniszterként dolgozó Fellegi, hozzátéve, hogy gyakran agresszív viselkedést vált ki az említett elitből, ha erős külföldi gazdasági és politikai hatalmakkal szembesül.

„Ne bízz benne, és légy óvatos, amikor bármit is elhiszel neki”

– figyelmezteti Rudast Lázárral kapcsolatban, hozzátéve: „Mindezekkel együtt is biztos vagyok benne, hogy egy nagyon kedves és nyitott, üzleties személyiséggel találkozol majd, akit akár meg is kedvelhetsz.”

A levél tartalmával kapcsolatban a portál Fellegit és Rudast is megkereste, de egyik érintett sem reagált. A szintén megkérdezett RTL Group a Dirk Gerkens elbocsátása nyomán kezdődött perről szót ejtett, de a Fellegi-levél tartalmára érdemben nem tért ki.

Fellegi felkészítése valóban segíthetett Rudasnak a kiszivárgott hangfelvétel szerint, amelyen Dirk Gerkens és Guillaume de Posch beszél az RTL és a kormány közötti alkuról. A felvételen az elbocsátott vezérigazgató számonkéri de Poscht, amiért teljesítették Lázár kérését a menedzsment levárására, mire De Posch elismeri, hogy ez Lázár kérése volt, és a reklámadó nyomására mentek bele. Lázár János az esettel kapcsolatban elmondta, hogy nem emlékszik rá konkrétan, de büszke rá, ha az ő közbenjárására lett magyar vezetése Magyarországon működő nemzetközi cégnek. Ezzel kapcsolatban kollégánk, Fülöp István cikkben mutatott rá, hogy a kormánypárti TV2-nek lassan egy évtizede nincs magyar vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!