szerző:
Fülöp István
Tetszett a cikk?

Kilenc év, nulla magyar vezérigazgató.

Önmagában semmi meglepő nincs abban, hogy a kormány 2015-ben (egy Telexhez kiszivárgott hangfelvétel szerint) kierőszakolta az RTL Magyarországnál a vezetőcserét, és eltávolíttatta a belgiumi születésű német–spanyol Dirk Gerkenst, aki több mint egy évtizeden keresztül irányította a vállalatot. Az se volna példa nélküli, ha a médiavállalat ezt azért cserébe tette, hogy a kormány hatályon kívül helyezze a kifejezetten az RTL-re írt reklámadót.

És hát az sem meglepő, hogy Lázár János, aki akkoriban Miniszterelnökséget vezető miniszterként a felvétel szerint maga járta ki Gerkens menesztését, pontosan olyan arrogáns stílusban interpretálta a Telex megkeresésére a sztorit, ahogy tőle az megszokott. „Erre a konkrét esetre nem emlékszem, de ha így történt, akkor arra büszke vagyok, mert mindig is azt vallottam, hogy az lenne a jó, ha a hazánkban működő külföldi cégek minél inkább magyar vezetőket alkalmaznának” – mondta a lapnak.

Tekintsünk el egy pillanatra attól, hogy Lázár arra büszke: egy adott vállalatra szabott különadóval (a reklámadóval) akart kiebrudalni az országból egy független médiumot, majd amikor ez nem sikerült, az RTL pedig keményen kormánykritikus híradókat kezdett gyártani, akkor inkább fű alatt megegyezett a tulajdonosokkal.

Nyilatkozatának igazi szépsége ott keresendő, hogy még ugyanazon év, tehát 2015 októberében Andy Vajna filmügyi kormánybiztos megszerezte a TV2-t, és a nem magyar Dirk Gerkenst már a kormánypárti csatorna élén találjuk, amely vezetése alatt (de nyilván nem az ő unszolására) egyre nyíltabban szajkózta a kormány migrációval, Sorossal, Brüsszellel és miegyébbel kapcsolatos propagandáját Kökény-Szalai Vivien hírigazgató keze alatt, a TV2-t pedig ekkoriban már állami bankok sora tömte több tízmilliárdos hitelekkel.

Gerkens végül, úgy tűnik, hogy a kapzsiságába bukott bele, amire az is utal, hogy nem sokkal 2019 áprilisi (hivatalosan közös megegyezéssel történő) kirúgása előtt megfosztották önálló aláírói jogkörétől. Őt nyilván a bosszú is vezérelte, hiszen nehezményezte, hogy az RTL megvált tőle egy kormánnyal kötött alku fejében, végül azonban neki kellett örökre távoznia a magyar médiapiacról.

Kérdés azonban, hogy Lázár mi mással volt elfoglalva 2019-ben – talán serényen villázta a trágyát a kényszerű száműzetésének helyt adó ménesbirtokán? –, hogy nem maradt ideje odafigyelni arra, hogy

a TV2 valahogy ismét egy külföldi vezetőt igazolt le a bolgár Pavel Stanchev személyében.

Megkérdeztük Lázár János építési minisztert, hogy az akkori büszkeséget azóta felváltotta-e valamilyen más érzület annak tudatában, hogy a kormány kedvenc kereskedelmi tévéjének kilenc éve külföldi vezetője van, amint választ kapunk, cikkünket frissítjük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!