szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Átírná a kormány az energiahatékonyságról szóló törvényt, a Független Benzinkutak Szövetsége szerint ezzel visszamenőlegesen emelik az üzemanyagok adótartalmát. Jövőre literenként közel 18 forintos lehet az EKR-hez köthető teher.

Tiltakozik a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ), mert szerintük visszamenőlegesen akarja emelni az üzemanyagok adóját a kormány. Az érdekvédelmi szervezet az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény módosításával kapcsolatban emelte fel a szavát. A jogszabálytervezetet múlt héten tette fel az Energiaügyi Minisztérium a kormányzati honlapra társadalmi egyeztetésre, amelynek szerdán járt le a határideje.

Ez a törvény rendelkezik az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) működéséről, amely az általuk forgalmazott üzemanyag energiatartalmával arányos energiahatékonysági megtakarításra kötelezi a benzinkutakat. Aki nem tesz eleget az energiahatékonyság elvárt mértékű javításának, annak minden egyes meg nem takarított gigajoule energia után 50 ezer forint megváltási díjat kell fizetnie. 

Az FBSZ szerint ezt a kötelezettséget kizárólag a magyar kormány terheli az üzemanyagokra, amivel végső soron növeli az üzemanyagok után fizetendő adót, vagyis az üzemanyagok árát, és ezen keresztül az inflációt is. Az adónem létezését ugyanakkor „a nemzetközi üzemanyagár-összehasonlításokban egyszerűen elhallgatja”.

A rendszer úgy működik, hogy minden évben a két évvel korábbi eladások utáni „energiamegtakarítási” adót kell befizetni, vagy megfordítva, egy aktuális évben annyi pénzt kell erre félretenni, amennyit majd két év múlva kell befizetni. A törvény életbelépésekor, 2019-ben ez 1,05 Ft/litert jelentett, jelenleg viszont már 11 Ft/liter ez az adóteher az üzemanyagokon.

A kormány most ennek a kötelezettségnek a mértékét akarja megemelni, visszamenőleges adóztatással úgy, hogy a benzinkutakat a 2023-as eladásaik után kötelezné jóval magasabb, literenként 17,45 forint adó megfizetésére, amit 2027-re már 32,6 forintra emelnének. Az üzemanyag-forgalmazók ilyen mértékű visszamenőleges adóemelésre nem készülhettek fel – figyelmeztet az FBSZ, amely szerint eddig is „agyon van adóztatva” az üzemanyag. Az érdekvédők jelezték,

elítélik a visszamenőleges hatályú adóztatás elvtelenségét, az igazságtalan és méltánytalan, a veszélyhelyzettel semmiképpen sem indokolható önkényeskedést.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!