Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
3,2 százalékos az infláció, de amikor arról kérdezik az embereket, hogy szerintük mekkora, nagyon sokan mondanak 20 százalék fölötti számokat. Az, hogy az áremelkedés mértékét a valódinál sokkal nagyobbnak hiszik, nem hungarikum, és azért fontos, mert a további pénzügyi döntéseket ez alapján hozzák meg.
Sokkal nagyobbnak gondolták az emberek az inflációt, mint amekkora az valójában volt – derül ki a GKI Gazdaságkutató 2018 óta havonta végzett reprezentatív felméréseiből. 2021-ig átlagosan 4-5-ször akkorának mondták a megkérdezettek az inflációt, mint amekkorát a KSH mért, 2022-ben és 2023-ban viszont, amikor 20-25 százalékos drágulás is volt, ennek kevesebb, mint a dupláját mondták a legtöbben. Idén aztán nagyot nyílt az olló: amíg a hivatalos adat 4 százalék alatti volt, addig a lakosság 20-30 százalékosnak gondolta az inflációt.
Azt a GKI is kiemelte, hogy ez önmagában nem magyar specialitás: arról mi is írtunk korábban, hogy több évtizeden átívelő kutatások bizonyítják, a legtöbbször így becslik felül az emberek az inflációt, teljesen függetlenül attól, hogy melyik országról van szó, és hogy épp mekkora a valós szám. Azért fontos mindez, mert az emberek nem a valódi infláció, hanem a saját érzékelésük alapján hozzák meg a pénzügyi döntéseiket – nem véletlen, hogy Virág Barnabás MNB-alelnök néhány hete problémaként beszélt arról, hogy a lakossági és a céges pénzügyek is olyanok most, mint ha 7-8 százalékos volna az infláció, miközben a valós adat akkor épp 3 százalék volt, most pedig 3,2. Azt egyébként sokan, főleg a képzettek közül tudják, hogy a saját érzékelésünk becsaphat: a kutatás szerint minél magasabb a végzettsége valakinek, annál alacsonyabb inflációt érzékel, de még így is a KSH-adat többszörösét.
A nagymértékű eltérés több okra is visszavezethető a GKI szerint. A nagy infláció alatt az átlagosnál is jobban nőttek az alapvető létszükségleti termékek és szolgáltatások árai. Márpedig minél kevesebb a jövedelme valakinek, ennek annál nagyobb részét fordítja önfenntartásra – élelmiszerre, rezsire, lakhatásra. Ráadásul élelmiszert többször veszünk, mint mondjuk bútort vagy autót, úgyhogy annak az árváltozását sokkal fontosabbnak érezzük, mint az egyszeri nagy tételekét.
A nők jellemzően 15 százalékkal magasabb inflációt várnak, mint a férfiak. Ennek oka, hogy a rendszeres bevásárlásokat jellemzően nők végzik, ráadásul a kosárban nagyrészt élelmiszerek vannak, amelyeknek az árai az elmúlt években az átlagnál jobban emelkedtek. A férfiak sokkal nagyobb arányban hoztak pénzügyi döntéseket az egyszeri nagyobb kiadásokról, viszont emiatt kevésbé érzékelték az inflációs hatásokat.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A magyar vasút olyan, mint a magyar oktatás vagy az egészségügy: rendkívül elhivatott emberek hatalmas munkája kell ahhoz, hogy ellensúlyozzák, mennyire kevés pénzt ad az állam. Ami pénz a vasútra megy, az arra jó, hogy a menetrend ne nagyon romoljon, a legrosszabb kocsikat lecseréljék, na és hogy a Budapest–Belgrád vasút épüljön.
Az Oroszország-szakértő szerint köze lehetett a palágykomoróci templom elleni támadáshoz az Orbán-kormánynak.
Az indulásról, az érkezésről és az űrben végzett kísérletekről is beszélt az űrből nemrég visszatért magyar asztronauta.
Azt állította, nem volt verésnyom a férfin.
A lezárásért felelős szervezet azt ígérte, hogy nem adják fel.
A gyakorlógépekkel van a hiba.
Hadházy Ákos megint számolt. Napi luxi: A kormányfő lányának papucsa és a blúza hasonló árban, 300 ezer forint körül lehetett – egyenként.
A Tisza szigetek volt koordinátora az Irány a Jövő Párt elnöke.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Elszállók, összeukránozás, levelibéka, választalan, repülőember.