szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Megjelent a leggazdagabb magyarok rangsora.

Idén még gazdagabbak lettek a leggazdagabb magyarok a Forbes összeállítása szerint: az 50 leggazdagabb magyar közül négyen már nemcsak forintban, hanem dollárban is milliárdosnak számítanak, a lista 28 szereplőjének vagyona meghaladja a százmilliárd forintot, Mészáros Lőrinc személyében pedig billiomosa is van az országnak: ahogy a lap fogalmaz,

a felcsúti milliárdos 1241,8 milliárd forintos becsült vagyonával minden bizonnyal a magyar kapitalizmus leggazdagabb embere lett,

vagyona a 2023-as folyóáras magyar GDP 1,65 százalékának felel meg.

Mészáros idén megduplázta a vagyonát, miután cégcsoportja privát elemei 97 százalékos növekményt hoztak, ráadásul mindezt olyan évben sikerült elérnie a szinte kizárólag a hazai gazdaságban aktív cégeivel, amikor a hazai GDP volumene 0,9 százalékkal csökkent. 73 milliárdot vett fel osztalékként különböző cégeiből (csaknem 51 milliárdot a Budapest-Belgrád vasútvonalat is építő V-Híd Zrt-ből), és nagyjából 62 milliárd forint landolt a számláján adózás után – írják.

A lista második helyén Csányi Sándor áll 684,8 milliárdos becsült vagyonnal. Bár a Csányi-birodalom koronaékszere az OTP, a vagyonnak már csak kis részét teszik ki az OTP-részvények: a család becsült vagyonának több mint felét a Bonafarm-csoport adja.

A harmadik helyen áll Felcsuti Zsolt, az MPF Holding tulajdonosa, akit a Forbes a lista legvagyonosabb olyan szereplőjének nevez, aki „száz százalékban self made”. Felcsuti ideje nagy részét Svájcban tölti, cége a világpiacra gyárt, nem vett részt privatizációban és sosem üzletelt az állammal.

Negyedik helyen Veres Tibor (Wallis Csoport) áll 473,3 milliárdos vagyonnal, az ötödik Gattyán György 364,2 milliárddal, hatodik Szíjj László 333,3 milliárddal, hetedik Jellinek Dániel (297,3 milliárd), nyolcadik Széles Gábor (228,6 milliárd), a kilencedik Garancsi István (226,2 milliárd), tizedik pedig Demján Sándorné és családja 225,2 milliárd forintos vagyonnal.

Mészáros Lőrinchez hasonlóan duplázott Tiborcz István is, aki immár 151,5 milliárd forintos becsült vagyonnal a 15. helyen végzett azután, hogy tavaly először szerepelt a listán 75,3 milliárd forinttal. Stratégiai befektetései, a Gránit Bank és a Waberer’s mellett a luxusingatlan-bizniszben utazó BDPST Zrt. tavaly 8,8 milliárd forintos nyereséget termelt 120,5 milliárd forint árbevétel mellett, de ebben a cégben csak kis része található meg a tulajdonolt ingatlanoknak. Nemrég a HVG nézett utána, hogy Tiborcz csaknem minden második vállalkozása, 135 társaságból 62 veszteséges.

Megnéztük: Tiborcz István csaknem minden második vállalkozása veszteséges

Hiába Orbán Ráhel svájci turisztikai elit diplomája és a kifogyhatatlan állami támogatások: a miniszterelnök veje és lánya újratervezésre kényszerült a turai kastélyszállónál. Hány Tiborcz-vállalkozás van még hasonló helyzetben, vajon szükség lesz máshol is finomhangolásra? Hogy ezt megtudjuk, átnéztük a több mint 130 Tiborcz-közeli cég tavalyi mérlegeit.

A Forbes tovább pereskedik a Hell energiaitalokat gyártó cégcsoport tulajdonosaival: Barabás Ernő és Barabás Zsolt négy éve pereskedik azért, hogy a lap ne írhassa le a nevüket, idén azonban ezt újra megtették, és 71,9 milliárd forintos becsült vagyonnal a lista 39. helyére tették őket. A Hell Energy Magyarország a 2023-as pénzügyi évet 162 milliárd forintos árbevétel mellett 15,5 milliárdos adózott eredménnyel zárta, és tavalyig 25,3 milliárd forint állami támogatásban részesült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!