Nem félünk eléggé
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
Robert Ficóék az ukránokat gyanúsítják a támadással, miközben szlovák médiaértesülések szerint egy zsarolóvírus fertőzte meg a szervereket, és a támadók hétszámjegyű összeget kérnek a nyilvántartási adatokhoz való hozzáférés visszaállításáért.
Soha ekkora kibertámadás még nem érte Szlovákiát, összeomlott a kataszteri nyilvántartás – írta meg a szlovákiai Napunk. A támadásról már hétfőn beszámoltak egy szlovák portál, de a belügyi tárca csak szerdán erősítette meg, hogy a Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal által is használt információs rendszert nagyszabású, külföldről érkező kibertámadás érte. Ezt megelőzően technikai fennakadásról beszéltek.
A támadás azért is súlyos, mert fennáll a kockázata annak, hogy a hackerek kezébe kerülhettek a szlovákiai ingatlanok és telkek tulajdonjogával kapcsolatos adatok, és mert a hivatal irodái határozatlan ideig zárva tartanak: hétfő óta szünetel az országban az ingatlan adás-vétel, nincs kollaudáció (ingatlanok műszaki átadása, átvétele) és a hitelügyintézés is áll.
„Nem lehet bekapcsolni a számítógépeket, egyelőre nem lehet semmit tenni velük. Ekkora mértékben még nem történt ilyesmi. Mindenki várja az utasításokat, a többi hivatali főosztály is készenlétben van” – mondta a Paraméternek Rudický Norbert, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal elöljárója.
Szlovák médiaértesülések szerint a hackerek egy zsarolóvíruson keresztül hétszámjegyű összeget követelnek dollárban a nyilvántartási adatokhoz való hozzáférés visszaállításáért. A kataszteri hivatal ugyanakkor azt állítja, hogy nem hatoltak be az adatbázisába, és nem került sor a tulajdonosok és a tulajdonviszonyok módosítására. Az adatbázisukat a többrétegű biztonsági mentéseiken keresztül próbálják helyreállítani.
A hétfő óta húzódó probléma péntekre elérte a szlovák politikai vezetés ingerküszöbét is, Richard Takáč mezőgazdasági miniszter és Robert Fico kormányfő is arról beszélt, hogy Ukrajna állhat a támadás mögött. A hackertámadással szembeni kudarcos védekezésért ugyanakkor senki nem akarja vállalni a felelősséget.
Richard Takáč szerint most még korai a felelősségvállalásról beszélni, akár az ő, akár a kataszteri hivatal igazgatója, Juraj Celler részéről – írja az Új Szó.
Az ellenzéknek ennél azért konkrétabb elképzelései vannak a felelős személyéről. A Progresszív Szlovákia (PS) elnöke, Michal Šimečka szerint a belügyminiszternek azonnal távozni kellene a posztjáról, hiszen ő a felelős az állami szervek biztonságáért, beleértve az informatikai biztonságot is. Ezzel persze Matus Šutaj-Eštok belügyminiszter nem értett egyet.
Sajtóinformációk szerint a hivatal kiberbiztonsági rendszere több sebből vérzett. Az STVR információi szerint az informatikai rendszert csak egy elavult vírusirtó program védte.
A hivatal korábbi igazgatója, Ján Mrva az aktuality.sk-nak azt mondta, hogy az előző kormány idején elindult az informatikai rendszer biztonságának felülvizsgálata, de azt a Fico-kormány alatt kinevezett új vezetés leállította, és a hivatal informatikai szakembereit, vagy legalábbis azok egy részét elbocsátották, és külső cégeket bíztak meg a feladatok ellátásával.
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A vállalkozások számára egyre vonzóbb lehetőség saját célra villamos energiát termelni, különösen a napenergia hasznosítása révén.
A forint jelentős árfolyamingadozása érdemben megnehezíti az olyan beruházások finanszírozását, amelyek importhányadot tartalmaznak.
Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.
Lehetséges forgatókönyvek.
Súlyos betegség Romániában azonosított juhhimlő, amely gazdasági károkat is okozhat.
Diego ügyvezetőjével beszélgettünk.
Furcsa részeletek derültek ki a HUN-REN Irányító Testületének üléséről. Miért szavaz valaki igennel az átalakításra, ha aztán lemond?