Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vezet be Kanadával és Mexikóval szemben, már csak az olaj kérdés. Trump a BRICS országokat 100 százalékos vámmal fenyegette meg. A dollár erősödött, a forint gyengült.
Gyengült a forint árfolyama péntek délelőtt, a dollárral szemben a 392 körüli nyitóértékről 394 fölé. Az euróval szemben jóval stabilabb a forint árfolyama, 408-ról csak 409-ig jutott a kurzus.
A folyamatok mögött elsősorban a dollár erősödése áll. Az amerikai devizát az lökte meg, hogy Donald Trump amerikai elnök megerősítette: február 1-jével 25 százalékos általános vámmal sújtja Kanadát és Mexikót. Trump szerint már csak az a kérdés, hogy a vám az olajimportra vonatkozni fog-e, ami attól függ, hogy „milyen árat kínálnak”.
Az elnök szerint a vámokra az illegális bevándorlók és az illegális drogok miatt van szükség, illetve azért, mert mind Kanadának, mind a Mexikónak külkereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben. Vagyis többet exportálnak hozzájuk, mint amennyit onnan importálnak.
Trump szerint ezzel az USA „finanszírozza” ezeket az országokat.
Az amerikai elnök százszázalékos vámmal fenyegette meg a BRICS-országokat (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika, Egyiptom és mások). Trump „kötelezettséget” vár ezektől az „ellenségesnek tűnő” országoktól, hogy nem hoznak létre egy új BRICS-devizát, illetve nem támogatnak más devizát a „hatalmas amerikai dollár” leváltására.
A BRICS-t 2009-ben hozták létre, éppenséggel az Egyesült Államok és szövetségesei ellensúlyozására. A laza szövetségnek mindig is célja volt a dollár egyeduralmának megtörése, mint a világ általános és első számú tartalékdevizája.
A forint árfolyamának gyengüléséhez minden bizonnyal hozzájárul, hogy az Európai Központi Bank (EKB) 25 bázisponttal csökkentette irányadó kamatlábait csütörtökön. Miközben egy nappal korábban az amerikai Fed leállt a kamatcsökkentésekkel, és azt jelezte, hogy nem is siet folytatni azokat. Ezzel nőtt a kamatkülönbözet az USA javára, ami vonzóbbá teszi az amerikai befektetési eszközöket, így erősíti a dollárt.
Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta a közrádióban: az amerikai „hátszél dagasztani fogja a magyar vitorlákat is a gazdaságban”.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Tíz év populista önszabotálás után lépett a kormány, és mentőövet dobott a rezsicsökkentéssel elsorvasztott víziközműcégeknek. Ez még mindig nem elég ahhoz, hogy az újrainduló felújítások úgy javítsanak a hazai csőhálózaton, ahogy kéne.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.