szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hiába lenne uniós elvárás, a hulladékkoncesszió nem támogatja, hogy többutas palackokból lássuk el magunkat innivalóval. Nem csoda, hogy a hazai boltláncok közül többen is dobták az ilyen árukat, pedig jóval fenntarthatóbb lenne.

Lassan eltűnik az italospalackok egyik leghatékonyabb újrahasznosítási rendszere, hiába a nagy palackvisszaváltási mozgalom. Ez pedig – mint a G7.hu összeállításából kiderül – a többutas, újrahasználható italospalackok köre. 

Már alig elérhetők a hazai boltokban a kérdéses italospalackok, és ezen nem segített az elméletileg a fenntarthatóságot javító hulladékkoncesszió sem. A lap által a Mohutól kikért adatok azt mutatják, hogy tavaly októberben 184 millió, 7 ezer tonnányi italcsomagolást vittek vissza az üzletekbe, de ennek zöme PET-palack, amelyek anyaga csak korlátozott mértékben hasznosítható újra. 

A PET-nél sokkal inkább fenntartható többutas rendszert azonban – hiába helyezi előtérbe az uniós hulladék keretirányelv a megelőzést és az újrahasználatot az újrahasznosítással szemben – a magyar hulladékkoncessziós rendszer inkább hátrányba hozza. 

A lap szerint ezt az is mutatja, hogy több áruházlánc is, noha korábban voltak náluk újratölthető palackos italok, ezeket kilistázták, és csak egyutas palackok visszaváltására alkalmas automatákat állítottak üzembe a rendszer tavalyi bevezetésekor. Így tett a Penny és a Lidl (az Aldi korábban be sem engedte ezeket a kínálatába), mivel ezt a Mohu rendszere önkéntes lehetőségként határozta meg, így a láncok többsége inkább megszabadult a többlet raktározási, logisztikai feladatot jelentő tevékenységtől. 

Előnyben az egyutas rendszer
Veres Viktor

Ebből is fakad, hogy a Mohu adataiban alig 0,3 százalékos a többutas palackok aránya. Ezen valamennyit javíthat az Auchan és a Spar, amelyek kitartanak a többutas csomagolások mellett, amiket saját automatáikkal kezelnek. A többutas csomagolások korábbi arányáról azonban korábban nem rögzítettek adatokat az Energiaügyi Minisztériumnál, ami a lap szerint jól mutatja, mennyire nem tartják fontosnak ezt a kérdést, pedig

jelen helyzetben harmadával több szén-dioxid-kibocsátással jár az egész ellátási lánc, mintha többutas üveget használnánk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!