szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának leköszönő tagja szerint a jegybank az inflációt másfél éven belül szeretné visszakormányozni a 3 százalék körüli szintre, az idei év átlaga 4-5 százalék lehet.

A magyar jegybanknak idén nincs mozgástere az alapkamat csökkentésére, ugyanakkor annak emelése is „elképzelhetetlen” – nyilatkozta a Bloombergnek a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának távozó tagja, Pleschinger Gyula.

Az alapkamat lehetséges csökkentésének kérdése azért került előtérbe, mert az infláció a 2024-es sorozatos kamatvágás ellenére 2025 elején megint begyorsult, a januári adat 5,5 százalékos lett. Ez az érték az elemzők szerint hideg zuhany, a megélhetési válságot idézi, és ezért kamatemelés jöhet. Utóbbira tehát Pleschinger szerint nincs lehetőség.

Nagy Márton harca az infláció ellen: toporzékol, berendel és küldi a fogyasztóvédelmet

Az NGM szerint a magas infláció majd elmúlik magától, de a kormány azért „intézkedik”. A legaggasztóbb, hogy a fogyasztóvédelem vizsgálja, hogy a nagy- és kiskereskedelmi árak alapján a piaci folyamatok „megfelelnek-e a fogyasztók érdekeinek”.

Matolcsy György jegybankelnök és vele Pleschinger mandátuma márciussal lejár, utóbbi szerint az új MNB-elnök, Varga Mihály korábbi pénzügyminiszter legfőbb feladata az árak stabilizálása lesz. Pleschinger azt mondta, az MNB olyan monetáris politikai irányvonalat tart fenn, amely kiszűri a rövid távú kilengéseket, és arra számít, hogy a következő vezetés is hasonlóan óvatos marad.

„Az előrejelzési horizontunk nagyjából másfél év, és arra törekszünk, hogy az infláció ezen a horizonton belül visszatérjen a 3% körüli szintre”

– mondta Pleschinger, aki szerint az infláció januári értéke csak egy „döccenő” volt.

A Monetáris Tanács leköszönő tagja szerint az infláció valószínűleg februártól kezd majd lassulni, és az év végére csökken majd a 4% körüli szintre. Ez azt eredményezheti, hogy az átlagos éves infláció a 4-5%-os sáv felső határához közelít majd.

Az MNB-re az utóbbi időben nyomást gyakorol Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki szerint az MNB nem tesz eleget a gazdasági növekedés fellendítéséért. Pleschinger szerint azonban „csúnyán visszaüthet”, ha a jegybank enged Nagy nyomásának, és nem az infláció elleni küzdelemre összpontosít. Szerinte azonban az MNB Varga Mihály vezetése alatt sem fog változtatni az eddigi irányvonalán, és „nincs ok aggódni a jegybank szakmaiságáért”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!