Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Legnagyobb mértékben az akkumulátorgyártás esett vissza, 24 százalékkal marad el 2024-től, de az autóipar is gyengélkedik. Minden ágazat visszaesést szenvedett el, a megrendelések zuhanása miatt a kilátások se fényesek.
A KSH megerősítette a múlt héten kiadott becslését a februári ipari termelés volumenéről, eszerint 2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak mindegyikében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. januárinál.
Az ipari export volumene 5,5 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés egyharmadát képviselő járműgyártás kivitele 9,4 százalékkal visszaesett, míg a 13 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 0,3 százalékkal emelkedett.
Az ipar belföldi értékesítése 2, a feldolgozóiparé 8,8 százalékkal kevesebb volt az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
Az iparon belül döntő (95 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 9,5, a csekély súlyú bányászat kibocsátása 4,4 százalékkal csökkent, ugyanakkor az energiaipar termelése (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 12,3 százalékkal nőtt.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 28 százalékát képviselő járműgyártás volumene 10,4 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A közúti gépjármű gyártása 14,1, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 8,3 százalékkal csökkent.
A feldolgozóipari termelés 10 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása – az alágak közül a legkevésbé – 0,6 százalékkal mérséklődött. A két legnagyobb alágazatot tekintve az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 6,3 százalékkal kisebb, a számítógép, perifériás egység gyártása 1,0 százalékkal nagyobb lett.
A 8,9 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés (főként akkumulátorok) gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 24 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazatból az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 37, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 17,1 százalékkal visszaesett.
A feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5,8 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, mind a hazai, mind a külpiaci eladások visszaesése miatt.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 26 százalékkal visszaesett 2024 februárjához mérten. Az új belföldi rendelések 9,8, az új exportrendelések 28 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány február végén 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.