Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A vegyületek között van erősen rákkeltő és genetikai károsodást okozó anyag is.
Sajóbábony és a környező települések lakói évtizedek óta szenvednek az ott fekvő ipari parkban üzemelő cégek miatt: ezek korábban is súlyos víz- és talajszennyezést okoztak a térségben, de az Átlátszó által megszerzett dokumentumok szerint a mai napig folyik a környezetkárosítás.
Az oknyomozó portál korábban megírta, hogy a helyiek az ipari parkból érkező vegyszerszagra, tűzesetekre és ipari balesetekre panaszkodtak, és arról a HVG is beszámolt, hogy a növényvédő szereket gyártó SPL Europe munkavédelmi hiányosságok miatt 100 millió forintos bírságot kapott.
Az Átlátszó közadatigényléssel megszerezte a Borsod megyei kormányhivataltól az SPL Kft. számára kiadott legújabb hatósági határozatokat, amiből kiderült, hogy a cég üzeméből szennyezett víz került ki a környezetbe, és a mérgező anyagok a Bábony-patak vizében is kimutathatóak voltak.
A hatóság emberei lakossági bejelentés nyomán vonultak ki 2024 októberében az ipari parkba, az ellenőrzés során „az SPL Kft. telephelye mellett, az ún. „A”-völgyi patak mentén egy betoncsőből kifolyást észleltek az ellenőrök” – írja a lap. Három helyen is mintát vettek a patak vizéből „a patakmeder felől érkező szaghatás miatt”, a vízmintákban a laborvizsgálat növényvédő szerek határérték feletti jelenlétét mutatta ki.
2025 februárjában már nyolc ponton vettek mintát, mert az SPL üzeméből öt ponton vezetik ki a tisztítatlan, de elvben vegyszermentes csapadékvizet, amely végül a Bábony-patakba kerül. A laborvizsgálatok szerint „határérték feletti szennyezőanyag koncentrációk kerültek kimutatásra, többek között növényvédő szerek (EPTC, molinát, butilát, cikloát, prometrin, terbutrin) esetében” – írja az Átlátszó a hatósági dokumentumok alapján. Ezek között vannak bőr- és szemirritációt okozó, vagy éppen a vízi élővilágot károsító vegyületek, de a cikloát például erősen rákkeltő, emellett genetikai károsodást is okoz.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal vízügyi hatósága kötelezte a céget az üzem vízellátó, valamint szennyvíz- és csapadékvíz-elvezető rendszerének teljes felülvizsgálatára. Bírságot viszont nem szabott ki, csupán 871 ezer forint eljárási költség megfizetésére kötelezte az SPL Kft.-t – olvasható az Átlátszó cikkében.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Sokak félelme szerint Oroszország néhány éven belül képes lehet arra, hogy támadást indítson egy másik európai ország, akár egy NATO-tagállam ellen. Ez attól is függ, hogy Ukrajna meddig állja a sarat.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Több ponton is jogellenesnek tartják a folyamatot.
Április 12-én lesz a voksolás, ha hinni lehet a dátumnak a kormányfő polóján.