Somogyban nagykoalíciós paktum oldotta fel a megyei közgyűlési tisztségviselők megválasztásában kialakult patthelyzetet.
Somogyban nagykoalíciós paktum oldotta fel a megyei közgyűlési tisztségviselők megválasztásában kialakult patthelyzetet. A megegyezéskényszer itt is a közgyűlés kiegyenlített erőviszonyai miatt állt elő: a Fidesz húsz mandátumot szerzett, a másik oldal, az MSZP, illetve a vele az előző ciklusban koalíciót alkotó Somogyért Egyesület (SE) pedig tíz-tíz képviselőt juttatott a közgyűlésbe. A vita nem is igazán abban volt, hogy a Fidesz adhassa-e az elnököt (bár voltak olyan ellenérvek is, hogy az ellenzéki pártra kevesebben szavaztak, mint a választáson egyébként külön induló MSZP és SE listájára együttesen), hanem hogy a másik oldal tetszése szerint jelölhet-e alelnököt. Az MSZP és az SE az előző megyei közgyűlési elnököt, a függetlenként tavasszal parlamenti mandátumot is szerzett Gyenesei Istvánt látta volna szívesen az alelnöki poszton. A Fidesz viszont lényegében bárkit, csak őt nem. Gyenesei ugyanis, aki a szeptemberi bizalmi szavazáson Gyurcsány Ferencre voksolt, szerintük bújtatott MSZP-s.
"Két lehetőség állt a közgyűlés előtt: teljes körű összefogás, ahol senki sincs ellenzékben, vagy Fidesz-MSZP-koalíció, a harmadik pólust jelentő SE kiszorításával. Ez utóbbi történt" - vélekedett a HVG-nek Gyenesei, miután pénteken megegyezés született. E szerint - Gelencsér Attila személyében - a Fidesz adja az elnököt, miközben két új alelnöki posztot kreáltak. Az új képletben az MSZP és a Fidesz egy-egy főállású alelnököt delegálhat, az SE viszont csak egy társadalmi megbízatású alelnökséggel vigasztalhatja magát. A Fidesz szerint e posztra se jöhet szóba Gyenesei. Az egyesület viszont azzal érvel, másik kilenc közgyűlési képviselője közül nem jelölhet senkit, hiszen ők egyúttal polgármesterek is, esetükben jogszabály összeférhetetlenséget ír elő.