Tetszett a cikk?

Magyarország megkezdte a „felzárkózást” Írországhoz, ám a két ország hazai összterméke közti távolság nem a magyar...

Magyarország megkezdte a „felzárkózást” Írországhoz, ám a két ország hazai összterméke közti távolság nem a magyar gazdaság gyorsulásával szűkül, hanem azért, mert az ír visszaesés súlyosabb és tartósabb a magyarországinál. Aligha így képzelte ezt az írországi példát előszeretettel emlegető, a magyar gazdaságot pannon tigrisnek tituláló Matolcsy György, az Orbán-kormány és a metaforában a tigrist pumával felváltó Kóka János, a Gyurcsány-kormány gazdasági minisztere.

A vad ábrándoknak nem sok realitásuk volt, a kilencvenes évek második felében az átlagosan csaknem 10 százalékkal száguldó ír gazdaság teljesítményét a magyar egyetlen évben sem közelítette meg. A ma már aranykornak tekintett 1997 és 2001 közötti időszakban a GDP átlagosan 4,6 százalékkal bővült, és ebben két ír jellegű motívum kétségkívül érvényesült: a vámszabad területekre adókedvezményekkel becsábított, exportra termelő külföldi tőke (akkor még) bőséggel talált magának képzett szakembereket. A legfontosabb tényező azonban hiányzott. Az ír gazdasági csodát a parlamenti pártok és a szociális partnerek együttműködése alapozta meg, hasonló, az ország hosszú távú érdekeit szolgáló együttműködésre kormány és ellenzék között Magyarországon a rendszerváltás óta egyszer sem volt esély. Sőt az ellenkezője történt. Az egymásra licitáló pártok, az ír recepttől elszakadva, nem az adómértékek alacsonyan tartására, a közkiadásokkal való takarékoskodásra törekedtek, hanem állami osztogatással igyekeztek minél több voksot megszerezni.

HVG

Magyarországot a válságban elsősorban külső adóssága tette fenyegetetté. Nem lévén tagja az euróövezetnek, a forintra meg-megújuló, leértékelődésére játszó spekulatív nyomás nehezedett, ami a külföldi valutában eladósodott háztartások ezreinek, netán maguknak a bankoknak a becsődölésével fenyegetett. E kényszerhelyzetben a kormánynak nem volt választása, a nemzetközi pénzpiacok bizalmatlanságának csillapítására az államháztartás hiányát kontroll alatt kellett tartania. A pénzügyi stabilitás megőrzése a nemzetközi recesszió elmúltával még fölöttébb jól jöhet; feltéve, hogy az új kormányt nem csábítja el a fiskális lazaság lidércfénye. Az államadósság változatlanul hatalmas, ám 2010-ben és az azt követő években Magyarország már nem fog kilógni az újabban orbitális hiányokat produkáló uniós és euróövezeti tagállamok sorából. A forint – remélhetőleg mérsékeltnek megmaradó – leértékelődésével, az adó- és járulékterhek csökkenésével a magyar gazdaság versenyképessége is javulhat, legalábbis regionális riválisaival szemben.

Bár számottevően csillapodtak, a pénzügyi kockázatok nem múltak el maradéktalanul. A magyar állampapírok a hitelminősítők rangsorában a befektetői kategória alsó sávjában maradtak, az írek – a negatív tendencia dacára – három fokozattal jobbak. A prognózisok szerint a gazdaság jövőre sem bővül, a munkanélküliség valószínűleg tovább nő, és a szociális feszültségeket sem volna illő alábecsülni. Mivel az államháztartás viszonylagos egyensúlyát csak súlyos megszorítások árán lehetett fenntartani, nagy a kísértés a lazításra – amit a nemzetközi elemzők újabban a fő kockázati tényezők között emlegetnek.

FARKAS ZOLTÁN

Hadházy: Másfél millió forintos fotelek és asztalok, félmilliós székek kerülnek a Karmelita mellett újjáépített egykori külügyminisztériumi épületbe – a Várkapitányság cáfol

Hadházy: Másfél millió forintos fotelek és asztalok, félmilliós székek kerülnek a Karmelita mellett újjáépített egykori külügyminisztériumi épületbe – a Várkapitányság cáfol

Miért lesznek mindenkinek álmatlan éjszakái az MI miatt?

Miért lesznek mindenkinek álmatlan éjszakái az MI miatt?

Idétlen dolog az embertől, hogy színe alapján tart veszélyesnek egy állatot

Idétlen dolog az embertől, hogy színe alapján tart veszélyesnek egy állatot

Kék villogó, páncél, V12: kipróbáltuk a 4,2 tonnás kancellári über Mercedes S-osztályt

Kék villogó, páncél, V12: kipróbáltuk a 4,2 tonnás kancellári über Mercedes S-osztályt