szerző:
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy sajttortaszerű, Romániában elsősorban húsvétkor készített kalács receptje Irina Georgescu gasztronómiai szakíró Kárpátok ízei című könyvéből.

Ez a sajttortaszerű kalács a mi húsvéti csokitojásunk, amit kifejezetten csak erre az alkalomra készítünk. Az emberek nagyszombaton ételekkel (többek közt cozonac, festett tojások és pască) töltött kosarakat visznek a templomba, hogy a pap a hajnali misén megáldhassa.

A kosarakat ezután hazaviszik, és a finomságokat – a nagyböjti időszak lezárásaként – elfogyasztják. A kalács vajas, édeskés illata engem mindig a húsvéti ünnepek vidám hangulatára és a húsvét lényegére emlékeztet.

Hozzávalók 6 személyre

A kalácshoz:

- 300 g kenyérliszt

- 30 ml tej, szobahőmérsékleten

- 7 g instant élesztőpor

- 1 ek. kristálycukor

- 3 tojás

- 150 g puha vaj, kockára vágva

A töltelékhez:

- 200 g friss házi túró vagy 100 g bolti túró 100 g crème fraîche-sel (tejföllel) keverve

- 3 tojássárgája

- 3 ek. cukor

- 100 g aranymazsola

- 15 ml narancslikőr vagy rum (elhagyható)

- 1 tk. vaníliaesszencia

A tojásmázhoz:

- 1 tojássárgája 1 tk. vízzel felverve

- 1 narancs lereszelt héja

- 10 g kockára vágott vaj

Kárpátok ízei

A kalács elkészítése

HVG Könyvek

A tésztához a lisztet, a tejet, az élesztőt és a cukrot dagasztókarral ellátott robotgép keverőtáljába tesszük. Közepes fokozaton dagasztjuk, amíg össze nem áll, majd egyesével beledolgozzuk a tojásokat. Amikor a tészta kezd elválni a keverőtál falától, kockánként hozzáadjuk a vajat, és egyenletesen eldolgozzuk. A tésztát letakarjuk, és meleg helyen (21-22 ºC-on) kelesztjük 1,5-2 órát. Ezután 2-3 órára vagy egy éjszakára a hűtőbe tesszük, hogy könnyebben nyújtható legyen.

A töltelék hozzávalóit keverőtálba tesszük, és sima állagúra keverjük.

A tésztát két részre osztjuk. Kivajazunk egy 25 cm átmérőjű tortagyűrűt vagy csatos tortaformát (aminek kivettük az alját). A tészta egyik felét a gyűrűnél vagy a formánál picivel nagyobb koronggá nyújtjuk, és teflontepsire fektetjük. A gyűrűt vagy tortaformát a tészta tetejére helyezzük (a széleit majd később levágjuk).

A tészta másik felét két részre osztjuk, és 85-90 cm hosszú, vékony hengereket formázunk belőlük. A két hengert lazán összefonjuk, hogy a tészta kényelmesen tudjon kelni. A fonatból koszorút formázunk, és a gyűrűbe/formába tesszük.

A sütőt előmelegítjük 190 ºC-ra (gázsütő 5. fokozat). A tésztakoszorút megkenjük a tojásmázzal, és beleöntjük a tölteléket. A tetejét megszórjuk a narancshéjjal és a kockára vágott vajjal. 25-30 percig sütjük, amíg a töltelék kissé meg nem dermed, de a közepe még remegős marad. Ha a tészta túlságosan gyorsan barnul, takarjuk le alufóliával. Rácsra tesszük hűlni, majd a gyűrűn/formán túlnyúló tésztarészeket levágjuk, és a gyűrűt/formát óvatosan eltávolítjuk.

Tálalhatjuk desszertként, és fogyaszthatjuk reggelire is. A maradék mazsolaszemeket a tetejére szórjuk.

A fenti cikk a Kárpátok ízei című könyv részlete. Ki tudna ellenállni a grillezett padlizsánnak, egy tál csorbalevesnek, a túróval és tejföllel gazdagon megrakott puliszkának, vagy a mesésen illatozó fonott kalácsnak? A Kárpátok ízei különleges gasztronómiai utazásra hív: Románia igazi olvasztótégely, ételeit a görög, török és szláv mellett az osztrák, a magyar és szász konyha fogásai alakították. A könyvet itt tudja kedvezménnyel megvásárolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Negyvenötös gyerekprojekt

Tanács Eszter Férfiak gyermek nélkül című könyvének megjelenése kapcsán nemrég Gyermek nélkül címmel pályázatot hirdettünk: nagy öröm volt olvasni a több mint 100 őszinte, érzékeny történet. Most az egyik első helyezett, Levente írását adjuk közre – az elkövetkezendő hetekben pedig további pályázatokat mutatunk be.