HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A gyorséttermekre viszonylag rövid időn belül jelentős hatást fognak gyakorolni a robotok - véli Martin Ford jövőkutató. Részlet a Jövőnk a robotok korában című könyvből.

Érintőképernyős megrendelőterminálok már ma léteznek, de a közeljövőben minden bizonnyal az étterem konyhájában zajló, sütő-főző és előkészítő munkálatokat is egyre inkább automatizálni fogják. Ezeket már amúgy is rutinfeladatok sorozatára bontották, így nem igényelnek szakértelmet. Ez az ágazat stratégiájának része: alacsony béreket kínálnak, és alkalmazkodnak a rendkívül magas (2019-ben például 150 százalékos) fluktuációhoz. Az itt zajló munkafolyamatok rendkívül mechanikus jellege miatt abszolút van létjogosultsága a munkaerő gépekre cserélésének.

Az egyik eddigi legsikeresebb példa erre a San Franciscó-i székhelyű Creator Inc. A South of Market városrészben található első éttermükben üzembe helyezett, korszerű és tetszetős megjelenésű robot 30 másodpercenként össze tud rakni egy kézműves minőségű hamburgert. A vendégek mobilapplikáció segítségével állítják össze és rendelik meg a kívánt fogást. Ezt követően a robot az elejétől a végéig emberi kéz érintése nélkül készíti el az alapanyagokból az ételt. Ráadásul olyan szolgáltatásokat is kínál, amilyeneket a szakácsokat alkalmazó, elegáns éttermek sem szoktak: minden egyes hamburgerhez frissen darálja a húst és frissen reszeli a sajtot; a hamburgerzsemlét és a zöldségeket is azon frissiben vágja, illetve aprítja fel.

A Creator 6 dollárt számol fel egy hamburgerért – nagyjából feleannyit, mint amennyibe más éttermekben egy hasonló színvonalú hamburger kerül. A vállalatnak nem az a stratégiája, hogy olcsó robothamburgert gyárt, hanem az, hogy a munkaerőköltségen megtakarított pénzt jobb minőségű alapanyagokra költi. A Creator a költségei 40 százalékát fordítja alapanyagokra, szemben az átlagos éttermek 30 százalékával.

Persze korántsem gyerekjáték olyan robotot kifejleszteni és előállítani, amely kézműves minőségű hamburgert készít teljesen automatikusan. A Creatort eredetileg 2012-ben alapították. A 2015-ben megjelent Robotok kora című könyvemben írtam is az akkor még Momentum Machines néven futó vállalatról. Hat évet öltek a hardver- és szoftverfejlesztésbe, a formatervezésbe és a tesztelésbe, mire 2018 júniusára végre elkészült a robot, és megnyitották San Franciscó-i éttermüket. Mindenesetre a Google Ventures és a Szilícium-völgy más vezető kockázatitőke-befektetői által finanszírozott vállalat most már készen áll a gyors terjeszkedésre, vagy talán a technológia licencbe adására más éttermeknek.

HVG Könyvek

Az automatizálást prémium hamburger előállítására felhasználó Creatort valószínűleg hamarosan egy sor egyéb startup követi, amelyek olcsó tucathamburgert készítő robotot fejlesztenek ki. Végül, szerintem elkerülhetetlen, hogy a nagy gyorsétteremláncok és a kisebb, független éttermek is elkezdjék ezeknek a technológiáknak a bevezetését. Miután az első jelentős piaci szereplő így tett, és előnyt kovácsolt a technológiából, a többieknek feltétlenül a nyomdokaiba kell lépniük, hogy versenyképesek maradjanak. Ez gyakorlatilag garantálja majd az automatizálás széles körű elterjedését.

És ez a terjedés nem áll meg a hamburgereknél. A vállalkozók meg fogják találni a módját, hogyan alkalmazzanak hatékonyan robotokat mindenféle étel előállítására, a pizzától a tacón keresztül egészen a kedvenc kávénkig. És természetesen a koronavírus visszájára fordíthatja azt az ősi tapasztalatot, miszerint a vevők abszolút előnyben részesítik az emberi szót a robotokkal szemben. Hirtelen felértékelődik az emberi kéz érintése nélkül fogyasztásra alkalmas ételt előállítani képes gép szerepe.

A fenti cikk Martin Ford Jövőnk a robotok korában című könyvének szerkesztett részlete.

Milyen eszközökkel ellensúlyozhatjuk az automatizáció társadalmi egyenlőtlenségeket növelő hatását? Miként akadályozhatjuk meg az autonóm fegyverek elterjedését? Vajon az MI létszükségletté fejlődik vagy az életünket virtuális valósággá változtatva uralni fog minket? Többek között ez is kiderül a kiadványból, amelyet itt rendelhet meg kedvezménnyel. A könyv megjelenését az I-Tango Kft. támogatta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!