HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A cyberchondria túlzott mértékű internetes keresés orvosi vagy egészségügyi információk után. Jellemző rá a kényszeres, ellenállhatatlan keresési vágy, melynek célja az önmegnyugtatás. Részlet Csabai Márta Aggódó testünk című könyvéből.

A digitális forradalom az élet szinte minden területére hatással volt, köztük arra is, hogy az emberek miként jutnak az egészséggel és betegségekkel kapcsolatos információkhoz. Mára a legtöbb ember számára az internet lett az induló lépés az egészséggel kapcsolatos tájékozódásban. Az Eurostat 2020-as felmérése szerint 27 európai ország lakosságának 55 százaléka használta az internetet egészséggel kapcsolatos információk keresésére, köztük Magyarországon 63 százalék. Sőt a felhasználók legalább fele „diagnosztizálta” is már magát a Google segítségével.

Az utóbbi években többen foglalkoztak az internetes tájékozódás előnyös és hátrányos hatásaival, különösen a szorongás vonatkozásában. Az internetes keresések gyakorisága és a szorongás közötti kapcsolat iránya egyénenként változik. Sokszor a szorongás indítja be a keresést, és ennek az eredménye további szorongásokat termel, ami pedig újabb keresésekhez vezet. Ám függetlenül attól, hogy mi a kiindulópont (a szorongás vagy maga az online keresés), sajnos az internetes keresés után általában magasabb az egészségszorongás szintje, mint a keresés előtt.

Ezen kutatások hatására jelent meg a cyberchondria fogalma. Amint a hipochondriára való utalás is jelzi, itt nem csupán arról van szó, hogy valaki gyakran keres az interneten egészségügyi információkat, hanem egy kórosnak tekintett viselkedésről, függőségről, amely fokozott egészségszorongással is jár. A cyberchondria túlzott mértékű internetes keresés orvosi vagy egészségügyi információk után. Jellemző rá a kényszeres, ellenállhatatlan keresési vágy, melynek célja az önmegnyugtatás.

A kezdeti megkönnyebbülés, ha létre is jön, többnyire csak rövid életű, viszont a szorongás és a stressz erősödik a keresés során és továbbra is fennmarad. Az online keresés egyeduralkodóvá válik a személy életében, és előtérbe kerül egyéb érdeklődéssel vagy napi tevékenységekkel szemben, annak ellenére, hogy a keresés akár negatív következményekkel is jár. 61 tanulmány szisztematikus elemzése alapján azt állapították meg, hogy a cyberchondria célja a megnyugtatás, ám mégis a szorongás és a stressz rosszabbodásához, illetve további negatív következményekhez vezet. Így jön létre az a viselkedéses mintázat, amely szoros kapcsolatban áll a problémás internethasználattal, és átfedést mutat az egészségszorongással, hipochondriával és kényszeres zavarokkal is.

A cyberchondria nem tekinthető egyértelműen betegségnek, legalábbis nem egy önálló diagnosztikus kategória, hanem – ha súlyosabb formáról van szó – a generalizált szorongás zavar egyik alesete lehet. A hagyományos értelemben vett hipochondriától vagy súlyos egészségszorongástól az interneten töltött idő mennyisége és minősége különbözteti meg, ugyanakkor nem feltétele a korábbi magas egészségszorongás vagy hipochondria. Tehát a túlzottan gyakori és szorongással terhelt, egészséggel kapcsolatos internetes keresés bárkinél kialakulhat. Különösen erősíti ezt az a vélekedés, hogy az interneten „minden megtalálható”, tehát a keresést nem érdemes abbahagyni – és ha a függőség kialakult, nem is igen lehet. Maga a keresés egy idő után szorongáscsökkentő eszközzé válik, így alakul ki az önmagát fenntartó kör.

Példa erre annak a 45 éves férfinak az esete, aki többszörös orvosi megnyugtatás hatására sem tudott szabadulni attól a gondolattól, hogy valamilyen súlyosabb betegsége van:

„Úgy éreztem, teljesen magamra maradtam az aggodalmaimmal, és az internetet kezdtem böngészni, hátha ott kapok valami magyarázatot. Végül oda jutottam, hogy a legkisebb fájdalom vagy rossz érzés esetén muszáj volt rákeresnem, hogy mi állhat a háttérben. Először csak naponta 4-5 órát töltöttem ezzel, de így is minden szabadidőm ráment. Később már éjszaka is felkeltem, egyszerűen nem bírtam megállni, úgy éreztem, másképp nem tudok megnyugodni, és hátha most végre megtalálom a magyarázatot. De csak rosszabb lett, mert a legsúlyosabb betegségektől kezdtem rettegni, egyszerre a szívinfarktustól és az agydaganattól. Majdnem ráment a házasságom is az egészre. Végül, a feleségem hosszú kérlelése után, elkezdtem pszichológushoz járni. Nem ment egyik napról a másikra, de valahogy sikerült kijönnöm ebből az egészből.”

A cyberchondria viselkedéses összetevőinek és esetleges káros hatásainak felmérésére kifejlesztettek egy többdimenziós mérőeszközt, a cyberchondria súlyosságát mérő skálát, mely a következő faktorokat tartalmazza: kényszer (az egészséggel kapcsolatos keresések nem akaratlagos természete), distressz (a kereséshez társuló negatív érzelmi állapotok és testi reakciók), túlzás és megnyugtatás (a szakember általi megnyugtatás keresése) és a szakemberek iránti bizalmatlanság (azzal kapcsolatos konfliktus, hogy bízzunk-e az orvosban vagy az internetes információkban). Néhány példa a kérdőív tételeire:

• Ha váratlan testi tünetet észlelek, rákeresek az interneten.
• Pánikolni kezdtem, amikor azt olvastam a neten, hogy a tünetem egy ritka vagy súlyos állapotra utal.
• A tünetekkel vagy feltételezett betegséggel kapcsolatos keresés megzavarja a számítógépen végzett munkámat.
• A tünetekkel vagy feltételezett betegséggel kapcsolatos keresés után nehezen tudok elaludni.

Cyberchondriára utalhat, ha valaki nagyon gyakran, akár 1-2 óránként keres az interneten egészséggel kapcsolatos információkat, de legalább naponta 3-4 alkalommal. Az a meggyőződése, hogy valamilyen betegsége van, miközben orvosilag nem mutatható ki nála semmi súlyosabb probléma. Továbbá, a keresések hatására nem nyugszik meg, hanem inkább nő a szorongása.

A cyberchondria súlyosságát mérő skálán további faktorokat különítettek el a kiváltó hatások feltérképezésére. Az első csoportba a bizonytalansággal kapcsolatos intolerancia, a tünetek alapos, „tökéletes” elemzésének az igénye és az egészséggel kapcsolatos információkat érintő szelektív figyelem, a (túl)érzékenység került. A szorongást fokozó tényezők között első helyen említhetjük az információk megbízhatóságával szembeni kételkedést, ami természetesen nemcsak az egészséggel kapcsolatos tartalmak vonatkozásában jelenik meg, de talán itt ad legtöbb táptalajt a félelmeknek.

A cyberchondria számos pszichológiai jellemzővel mutat összefüggést. Elsősorban az alacsony önértékelést találták meghatározónak, ez azonban nem önmagában befolyásolja a probléma kialakulását, hanem a már meglévő egészségszorongáson és a kényszeres tüneteken keresztül. Ráadásul a cyberchondria tovább csökkenti az egyébként sem magas önértékelést. Szintén jellemző pszichológiai faktor a szorongástól való félelem és az a feltételezés, hogy a szorongás súlyos testi-lelki tüneteket okoz; valamint az, hogy az érintettek nehezen tűrik a bizonytalanságot, egy negatív esemény gondolatát is elviselhetetlennek érzik, függetlenül attól, hogy mekkora a valószínűsége a bekövetkezésének.

HVG Könyvek

Befolyásoló tényező még a fájdalom túldimenzionálása (katasztrofizálás), ami a fájdalommal való túlságos foglalkozást, aggódást, a fájdalom súlyosságának eltúlzását jelenti, és összefügg a krónikus fájdalommal is. Végül hozzájárul a cyberchondria kialakulásához az elfogult gondolkodás, és az olyan vélekedések, mint például az, hogy már a betegség elképzelése elő is fogja idézni, „behívja” a bajt.

Az internetes keresések során jelentős szorongásforrás lehet az információk kezelhetetlen mennyisége, az eligazodás nehézsége, az elveszettségérzés, amivel rendszerint szembekerülünk a világhálón. Ilyenkor viszont nem feltétlenül úgy reagálunk, hogy abbahagyjuk a keresést, hanem inkább úgy, hogy tovább folytatjuk, egyre kétségbeesettebben, hogy végre megtaláljuk az érthető, egyértelmű és megnyugtató tartalmat.

Ehhez kapcsolódik a cyberchondria kezelésének és megelőzésének két alapvető célkitűzése: egyfelől az, hogy szorongás nélkül tudjunk keresni az interneten, másfelől pedig, hogy felszabaduljon az idő más, hasznosabb tevékenységekre. Ebben segíthet az oktatás, a digitális egészségértés javítása, a felvilágosítás azzal kapcsolatban, hogy mire alkalmas az internet és mire nem, és miként tudjuk kritikával kezelni az online keresések eredményeit, hogyan választható el a megbízható forrás a megbízhatatlantól.

A fenti írás Csabai Márta Aggódó testünk című könyvének szerkesztett részlete.

Miért érzünk gyakran bűntudatot, ha betegek vagyunk, és hogy lehet ezt feloldani? Miként termelhetnek újabb aggodalmakat a divatos diéták, a „mentes” étkezés és a boldogságtréningek? Könyvében Csabai Márta, a hazai egészségpszichológia meghatározó személyisége feltárja, hogyan kezeljük egészségünkkel és testünkkel kapcsolatos félelmeinket, szorongásainkat. A kötetet itt vásárolhatja meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

"Egyre jobban élünk, de egyre rosszabbul érezzük magunkat"

Világszerte növekednek az egészségünkkel kapcsolatos aggodalmaink. Az egyéni bizonytalanságok közösségi megerősítést kapnak az internet és a média által, és akarva-akaratlanul elérnek bennünket mások szorongásai. Az ellentmondó információk között könnyen elbizonytalanodunk, hogy mit jelent testileg-lelkileg egészségesnek, boldognak lenni. Részlet Csabai Márta Aggódó testünk című könyvéből.

HVG Könyvek HVG Könyvek

Ezért adhat plusz energiát az elvarratlan szálak elvarrása

Nem számít, mennyire jelentéktelennek tűnnek a nem teljesített kötelezettségek, mindenképp elveszik az agyi kapacitást a többi teendő elől. Amikor ezeket a befejezetlen egységeket feltárjuk és lezárjuk (vagy befejezettnek nyilvánítjuk őket úgy, ahogy vannak), ismét rendelkezésre áll a korábban elérhetetlen agyi kapacitás - mutat rá David Allen vezetési tanácsadó és coach Bármire készen – GTD című könyvében. Részlet.