szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha nem is elemeztük ki, valószínűleg ösztönösen tudjuk, hogy a kutyánk valóban pihen-e. Egyes pózok pihentetőbbek, mint mások, és a legtöbb eb valamikor felveszi az alábbi pozíciókat. Részlet a Hogyan neveljünk boldog kutyát? című könyvből.

Alvópózok

Amikor kutyánk az oldalán fekszik kinyújtott lábakkal, vagy akár hanyatt, és mind a négy mancsa a levegőben, biztosak lehetünk abban, hogy valóban ellazult. Az a kutya, amely így fekszik, nem aggódik azon, hogy bármi felkúszik rá, és nem figyel az aggasztó zajokra. Ha nem alszik máris mélyen, ez hamarosan bekövetkezik.

Ha a kanapéra vagy egy kosárba gömbölyödik össze, az nem feltétlenül jelez ilyen fokú ellazulást. Az összegömbölyödéssel a kutya a hasát védi, bár ha hideg van, az is lehet, hogy csak így tartja melegen.

Más pozíciók közel sem hirdetik ennyire az ellazult állapotot. Az „egyenes” fekvés, akár ki van nyújtva a kutya hátsó lába, akár felhúzva a testéhez, miközben az álla a mellső mancsára támaszkodik, sokkal éberebb állapotra utal. Még akkor is, ha az eb csukott szemmel fekszik. A kutya nagy eséllyel talpra ugrik, ahogy a cipőnkért nyúlunk, vagy bemegyünk a konyhába.

Adjunk kedvencünknek egy kanapét vagy párnázott kosarat, ahol lazíthat, és más, félig heverésző pózokat is megtapasztalhatunk (megtámasztott áll, elnyúló hátsó lábak, előre kirakott mellső lábak és így tovább), amelyek bizonyos szintű éberséget jeleznek.

Hacsak nem az oldalán vagy hanyatt fekszik a kutya, vagy nem horkol, feltételezhető, hogy nagyjából tisztában van azzal, mi történik körülötte.

Alvó kutya
Pixabay / SandeepHanda

Miért számít mindez?

A testbeszéd ugyanolyan fontos, amikor a kutyánk pihen, mint amikor mi regenerálódunk. Ha ezt megértettük, akkor az érintésünkkel nem riasztjuk fel a mélyen alvó kutyát olyan módon, ami talán nem zavarná, ha ébren lenne. A testbeszéd elárulja, hogy a kutya – akinek bármilyen okból rossz napja volt – mikor kezdi elengedni és kipihenni magát.

A kutyák nemcsak a sok mozgás után alszanak mélyebben és hosszabb ideig, hanem olyan élményeket követően is, amelyek mentálisan stimulálták őket. Kedvencünknek is fárasztó befogadni a vadonatúj ingereket. Ne becsüljük ezt alá. Néhány órás túlterhelés után a felnőtt ebek ugyanúgy kidőlnek, mint a kölyökkutyák.

Hová rakjuk a kutya ágyát?

Minden kutyának kell egy saját hely, amelyről tudja, hogy nem űzik el onnan és nem piszkálják. Ha vannak gyerekek a házban, legyen az a szabály, hogy ha a kutya a saját területén tartózkodik, békén kell hagyni.

De hová rakjuk a kutya ágyát? Kedvencünk saját preferenciái szerint választ. Egyes kutyák mindig a gazdi közelében akarnak lenni, mások inkább magukban, és sokaknál ez hangulatuk szerint változik.

Keressünk egy olyan sarkot, ahonnan a kutya számára rálátás nyílik arra, hogy mi történik, de ez ne egy forgalmas hely legyen a lakásban. Ezzel lehetővé tesszük számára, hogy kellő távolságból szemmel tarthassa a dolgokat.

Hogyan neveljünk boldog kutyát?
HVG Könyvek

Egyes kutyák szívesebben vonják ki magukat a történésekből, ha pihenni szeretnének. Ha a mi kutyánk is ilyen, igyekezzünk félreesőbb helyet biztosítani számára.

Sok kutya szereti, ha az ágya mindig ugyanott van, míg mások arrébb is viszik, ha nem tetszik nekik az elhelyezésük. Megint mások, a kevésbé rámenősek, egyszerűen ott alszanak, ahol szeretnék, ha az ágyuk lenne.

Tehát, ha úgy tűnik, hogy a kutyánk magát az ágyat szereti, de gyakran máshol telepszik le, próbáljuk meg az ágyat áthelyezni oda, ahol gyakran leheveredik. A legjobb, ha sok lehetőség közül választhat – számos kutya a kanapén érzi magát a leginkább otthon.

A fenti cikk a Hogyan neveljünk boldog kutyát? című könyv szerkesztett részlete. Hogyan tehetjük még élvezetesebbé a közös sétákat? Miként készíthetünk az ízlésének megfelelő, adalékanyag-mentes házi csemegét? Hogyan alakítsuk ki az álomfekhelyét? Kiderül a könyvből, amit itt rendelhet meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!