szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Évente több tízezer esetben fordul elő, hogy valaki idegen testet nyel le, ami kórházi ellátást igényel. Szerkesztett részlet a Bél című könyvből.

Míg egyesek véletlenül nyelnek le tárgyakat, mások a háttérben meghúzódó pszichiátriai rendellenességek miatt teszik ezt. Méretüktől függően egyes tárgyak a nyelőcsőben, mások pedig a bélrendszerben akadhatnak meg.

Minél hosszabb ideig marad ott valami, annál nagyobb a fekély vagy a bélfal perforációjának kockázata, ami halálos kimenetelű is lehet. A kisebb tárgyak biztonságosan áthaladhatnak a bélrendszeren, és végül a vécébe kerülnek.

Idegen testek lenyelése
HVG Könyvek / Bél

Mit tegyünk, ha lenyelünk valamit?

A legtöbb lenyelt tárgy áthalad a bélrendszeren, de 10-20%-uk orvosi beavatkozást igényel. Ökölszabályként elmondható, hogy a gombnál kisebb kerek tárgyak biztonságosan áthaladnak az emésztőrendszeren, és útközben semmilyen záróizom nem tartja fel őket.

A legfontosabb kivételek a gombelemek, mivel ezek átégethetik a bélfalat, és a kis mágnesek, mivel ezek összetapaszthatják a bélhurkokat.

Bármilyen hosszú és/vagy éles tárgy eltávolításához, amely nem képes követni a természetes kanyarokat a bélben, endoszkópra lehet szükség. Súlyos esetben előfordulhat, hogy az endoszkópia nem elegendő, és műtétet kell végezni.

A maró hatású szerek közé tartoznak a lúgok és a savak, a háztartási tisztítószerek gyakori összetevői. Ezek károsíthatják és lemarhatják a bélfal rétegeit.

Ha a nyelőcső vagy a gyomor átég, a sérült rész eltávolításához műtétre lehet szükség. Ilyenkor a hánytatás nem jó ötlet, mivel növelheti a perforáció kockázatát, ha a fal már sérült.

Hosszú távú következményként hegesedés és szűkület léphet fel, ami az elkövetkező hetek-évek során alakul ki, valamint megnő a rák kialakulásának kockázata.

Fulladás vagy nyelőcsövi ételbeékelődés

Fulladás az, amikor a légút elzáródik. A gégefedőnek köszönhetően az étel általában a nyelőcsőbe, nem pedig a légcsőbe jut. Ha azonban a légutakba kerül, fulladás léphet fel. Ez azonnali életveszélyt okozhat, mivel a levegő nem jut be a tüdőbe. Ennek egyik kezelési módja lehet a Heimlich-fogás, amely segít kilökni a félrenyelt tárgyat.

Bél
HVG Könyvek

Ételbeékelődésről akkor beszélünk, ha valami beszorul a nyelőcsőbe. Néha a tárgy túl nagy. Máskor a nyelőcsőben valamilyen alapbetegség, például daganat vagy más izommozgási rendellenesség akadályozza meg az étel lejutását. A kiváltó ok kezelésén kívül az ételt vagy tárgyat el kell távolítani, hogy szabaddá váljon az átjárás.

A fenti cikk Austin Chiang Bél című könyvének szerkesztett részlete. Hogyan hozzuk rendbe az emésztésünket? Milyen kapcsolatban áll a bélrendszer az aggyal, a bőrrel és az immunrendszerrel? Milyen tápanyagokra van szüksége a szervezetünknek az egészséges működéshez, és milyen problémákat okozhatnak az adalékanyagok? Többek között ezek is kiderülnek a kiadványból, amelyet itt rendelhet meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!