szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A stressz a gyomor-bél rendszeri problémák széles körét kiválthatja, és súlyosbíthatja a már meglévő betegségeket. Részlet a Bél című könyvből.

Az érzelmi stressz az aggodalomhoz, frusztrációhoz, szomorúsághoz és félelemhez hasonló normális válaszreakció, amelyet időnként mindenki átél nehéz helyzetekben. Amikor azonban olyan súlyossá vagy tartóssá válik, hogy zavarja a napi életvitelt, akkor pszichiátriai probléma, például generalizált szorongásos zavar vagy kényszerbetegség állhat fenn.

Kutatások sora vizsgálja a kapcsolatot

Sok tudóst különösen érdekel az érzelmi stressz és a bélmikrobióta közötti kapcsolat. Bár ismert a krónikus érzelmi stressz összefüggése a gyulladásos bélbetegség (IBD) fellángolásával, csak nemrégiben születtek tudományos kutatások arról, hogy a stressz nemcsak súlyosbítja az IBD tüneteit, hanem bélgyulladáshoz is vezet.

Egy 2023-as kutatás szerint az IBD-ben szenvedő állatokban a neuronokat támogató gliasejtek olyan stresszjeleket közvetítettek az agyból, amelyek bélgyulladáshoz vezettek. Megfigyelték, hogy a glükokortikoidok, például a kortizol krónikusan magas szintje a bélbe vonzotta a fehérvérsejteket, ami fokozta a gyulladást.

Az olyan pszichiátriai problémák, mint a súlyos depresszió vagy a szorongás, eredetét nem ismerjük jól, és lehetséges bűnösként a bélmikrobióta változásai kerültek fókuszba. Egyes kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a bélbaktériumok különböző populációi több vagy kevesebb vajsavat, glutamátot vagy más mellékterméket termelnek, amelyek befolyásolják a neurotranszmitterek anyagcseréjét, és ez hatással lehet a depresszióra, a szorongásra és más zavarokra.

A bélmikrobiótából azonban nem jósolhatók meg ezek a rendellenességek. Továbbá kevéssé ismert az életkor és a lakóhely hatása a bélmikrobiótára a pszichiátriai zavarok kontextusában.

Kutatók azt is vizsgálták, hogy a pszichiátriai zavarok kezelésére használt pszichotróp gyógyszerek hogyan befolyásolhatják a bélmikrobiótát, és fordítva. Bár ez a kapcsolat jelenleg nem egyértelmű, fontos megértenünk, hogy a bélmikrobák különbségei hogyan befolyásolják a gyógyszer feldolgozását és hatékonyságát, vagy hogyan módosítják ezek a gyógyszerek a bélmikrobióta működését.

Más kutatások a stressz bélmikrobiótára gyakorolt hatását vizsgálták. Néhány vizsgálat a stressz különböző forrásaira összpontosított (például méhen belüli, korai életkori, krónikus stressz) mind állati, mind emberi modellekben, és változásokat talált a mikrobióta összetételében.

Generációkon átívelő hatás

Némelyik kutatás összefüggéseket keresett a gyulladásos válaszokban megfigyelt eltérések (például a citokinszint változása) és a stressz között. Ezek az eredmények azonban nem meggyőzők, különösen az embereknél. Ha majd többet tudunk, a következő lépés lesz úgy beállítani az étrendet és úgy befolyásolni a bélmikrobiótát, hogy az módosítsa a stressz hatását.

Egyes állatokon és embereken végzett vizsgálatok szerint a stressz generációkon átívelő hatást gyakorol a bélmikrobiótára.

Az anyát a várandósság bizonyos időszakaiban érő stressz összefüggésbe hozható az újszülött mikrobiális sokféleségének csökkenésével. Azt még nem tudjuk, hogy ennek hosszú távon milyen hatásai vannak.

Ismerjük fel az evészavarokat: ezek a leggyakoribb típusok és tüneteik

Az evészavarok az emberek közel tizedét érintik világszerte. Mivel a betegek gyakran nem hajlandók bevallani, hogy problémát okoz számukra az egészséges testsúly fenntartása, a diagnózis néha sokáig várat magára vagy elmarad. Részlet a Bél című könyvből.

A stressz és a bélben kialakuló gyulladás közötti kapcsolat összetett, mivel a bél-agy tengely kétirányú. A bélben lévő gyulladás jelez az agynak, hozzájárulva ezzel a szorongáshoz és a depresszióhoz. Sőt, kutatások szerint az aktív gyulladásos bélbetegségben szenvedők több szorongást és depressziót tapasztalnak, mint azok, akiknél az IBD inaktív. Ennek a kapcsolatnak a felismerése jó eséllyel segíthet a betegeknek megbirkózni a problémával, mivel organikus (szervi eredetű) magyarázatot ad rá.

Bél
HVG Könyvek

A mentális egészség számos összetevőtől függ, és az emésztőrendszernek kulcsszerep jut. Reméljük, egy nap olyan célzott eljárások és gyógyszerek állnak majd rendelkezésünkre, amelyek a bélmikrobiom módosításával segítenek megelőzni és kezelni a különböző betegségeket, beleértve a mentálisakat is.

A fenti cikk Austin Chiang Bél című könyvének szerkesztett részlete. Hogyan hozzuk rendbe az emésztésünket? Milyen kapcsolatban áll a bélrendszer az aggyal, a bőrrel és az immunrendszerrel? Milyen tápanyagokra van szüksége a szervezetünknek az egészséges működéshez, és milyen problémákat okozhatnak az adalékanyagok? Többek között ezek is kiderülnek a kiadványból, amelyet itt rendelhet meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!