szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik a radiátorcsere körüli bonyodalmakról, a tulajdonossá vált férjről, valamint az utolsó szöget is magával hurcoló eladóról.



Tisztelt Ügyvéd Úr!

Október végén került a tulajdonomba egy társasházi lakás, amelynek rossz állapotban levő radiátorait szeretném kicseréltetni. Ehhez szükséges volna a távfűtő rendszer leeresztésére. A Távfűtő Művek ehhez a közös képviselő aláírását kérte, amelyet ő telefonon tett korábbi beleegyezésével szemben megtagadott, egy lakó tiltakozására, és a téli fűtési időszakra való hivatkozással. A munkát már megrendeltük, a radiátorcsere hegesztéssel jár, ami festés után csúnya nyomot hagy, nem beszélve arról, hogy hónapok óta fizetjük a lakás távfűtését, anélkül, hogy be tudtunk volna költözni. Valóban megtagadhatja a közös képviselő ezt az aláírását?

Köszönettel:
Wittinghoff Judit

Tisztelt Wittinghoff Judit!

A közös képviselő hatáskörét a Szervezeti és Működési Szabályzat rögzíti. A társasházi törvény alapján a többi tulajdonostárs 4/5-ének írásbeli hozzájárulása szükséges a lakásban tervezett építkezés megkezdéséhez, ha a munka az alapító okiratban közös tulajdonként megjelölt épületrészt érint. A távfűtő rendszer leeresztése valószínűleg a teljes társasházat érinti. Ha azonban csak egyetlen lakó tiltakozik, és a többiek a közgyűlésen hozzájárulnak a rendszer leeresztéséhez, a közös képviselőnek nincsen joga megtagadni az aláírását. Extrém esetben kérhető a bíróságtól a közös képviselő nyilatkozatának pótlása is, ám ez nagyon hosszú időt venne igénybe.



Tisztelt Ügyvéd Úr
!

Válóperem most fejeződött be, és az eddig feleségem tulajdonában lévő lakásban tulajdonba helyeztek. A válóper alatt nem éltem a közös lakásban, mivel feleségen kirakott onnan, mondván, az ő ingatlana, én pedig nem vitatkoztam vele és albérletbe költöztem. Most, hogy törvényesen is tulajdonba helyeztek, kérhetek utólag lakáshasználati díjat?

Köszönettel:
Hajas Árpád

Tisztelt Hajas Árpád!

Ön nem kérhet visszamenőlegesen használati díjat arra az időre, ameddig albérletben volt, mert csak most lett tulajdonos, viszont mivel tulajdonjogát a bíróság megállapította, így a tulajdoni hányadának megfelelő összegű lakáshasználati díjat már követelheti a feleségétől, amelynek összege a piacon szokásos lakbér összegével azonos. A bíróság ennek megállapításához szakértőt vesz igénybe, aki figyelembe veszi azt is, hogy a lakás lakott, így a használati díj kevesebb lesz, mint egy üres lakás esetében lenne. Csak akkor nem kell használati díjat fizetni, ha az adott helyiségeket lezárva tartják és nem használják, beleértve a kommunális helyiségeket is, amennyiben azok használata mellőzhető.



Tisztelt Ügyvéd Úr!


Kérdésem a következő: nemrég vettem egy családi házat, és a költözéskor igencsak meglepődtem, a tulajdonos ugyanis a mosdókagylót, a kandallót és a beépített szekrényeket is magával vitte. Az adásvételi szerződében ugyan nem rendelkeztünk ezekről, de szóban megállapodtunk, hogy ezek a tárgyak a lakásban maradnak. Mit tehetek ebben a helyzetben?

Köszönettel:
Partos Enikő

Tisztelt Partos Enikő!

A jogszabályok nem tartalmaznak rendelkezést az ingatlan tartozékainak sorsára vonatkozóan, ezért érdemes lett volna írásban rögzíteniük, mi marad a lakásban, és mi nem. Jelen esetben a vevőnek, azaz Önnek kell bizonyítania, hogy a felsorolt tartozékok is az adásvétel tárgyát képezték. Mivel ezt a szerződés nem tartalmazza, egyedül az azt készítő ügyvédet lehet megkérdezni, tudott-e a felek ilyen szándékáról. Ha az ügyvéd erről nem tud, a vevő nem követelheti a felsorolt tartozékokat.

Az ingatlannak egyébként többféle tartozéka lehet, amelyek jellegét általában a szerződés és a közfelfogás alapján lehet meghatározni: a csillár, a gázkonvektor, és a beépített bútor például általában tartozék, ezért az adásvételi szerződésben célszerű ezek jogi sorsáról rendelkezni, hogy a későbbiekben ne legyen ebből jogvita. Alkotórésznek minősülnek azon tárgyak, amelyek nem választhatók el az épülettől. Ezzel szemben a bírói gyakorlat szerint a csillár például tartozék, de a forgalmi szokások szerint − külön megállapodás hiányában − az ingatlan adásvétele általában nem terjed ki rá.

Ájurvéda gyógyító képzéseket több magyar egyetem is kínál, de az igazi tudásért Indiába kell menni

Ájurvéda gyógyító képzéseket több magyar egyetem is kínál, de az igazi tudásért Indiába kell menni

„Bödőcsi magasság! Le a kalappal!” – sorjáznak a gratulációk az új Majka-klip alatt

„Bödőcsi magasság! Le a kalappal!” – sorjáznak a gratulációk az új Majka-klip alatt

Nobilis Kristóf tagadja bűnösségét az agrárminisztériumi visszaélés ügyében

Nobilis Kristóf tagadja bűnösségét az agrárminisztériumi visszaélés ügyében

Videón mutatja a péntek esti tűz maradványait a MÁV

Videón mutatja a péntek esti tűz maradványait a MÁV