szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem csökken a külföldi ingatlanvásárlók száma a hazai ingatlanpiacon, ami – főként Budapesten – nagyrészt a befektetési céllal érkező vásárlóknak köszönhető. Mire vadásznak a külföldiek?

A külföldi vásárlók számára mit sem vesztett népszerűségéből a magyarországi lakáspiac: hosszú esztendők óta évente öt-hatezer külföldi magánszemély vásárol ingatlant Magyarországon. A gazdát cserélő vagyontárgyak csaknem négyötöde lakás vagy ház, emellett jellemzően – főként a Balaton mellett – üdülő vagy telek. A kereskedelmi ingatlanok, az irodák, az ipari ingatlanok, újabban pedig a hotelek is népszerűek a külföldi befektetők körében.

Vonzó befektetés a nyaraló
© Dripnet
A lakóingatlan-tranzakciók több mint egyharmada Budapesten történik. A főváros után Somogy, Bács-Kiskun és Zala megye következik az eladások listáján. Budapesten az előző évben csaknem kétezer külföldi magánszemély vásárolt ingatlant. A vevők 56 százalékát három nemzet polgárai, ír, brit és spanyol állampolgárok adják. Bár a statisztikákban nem jelennek meg a cégen keresztül történő ingatlanvásárlások, a becslések szerint ezen az úton további két-háromezer külföldi jut évente ingatlanhoz a fővárosban. Ezek a vásárlók – jellemzően üzletemberek − elsősorban külföldi közvetítők által kiajánlott nagy értékű, új vagy használt prémium-ingatlanokat vásárolnak meg, befektetési célból.

Budapest a régió legolcsóbbja

Budapest azért különösen vonzó a külföldi befektetők számára, mert a térség fejlettebb fővárosaihoz (Prága, Varsó, Pozsony) viszonyítva nálunk a legalacsonyabbak az új építésű lakások árai − mondja Kiss Zoltán, a Hypo Alpe-Adria Leasing Zrt. vezérigazgatója. A mai 35−40 százalékos árkülönbség Varsó és Budapest között ráadásul csak fokozatosan fog csökkenni, miközben a tőlünk nyugatra eső országok nagyvárosaihoz képest fennálló árelőnyét Budapest hosszú távon is megőrizheti. A keresletet jelentősen élénkíti az a tény is, hogy immár Budapesten is megjelentek világszínvonalú új építésű ingatlanok, és egyelőre még a divatos budai kerületekben, valamint a belvárosban is található megfelelő kínálat.

A bérbeadó luxusingatlanok 90 százalékát külföldiek veszik ki, akik a 100−150 négyzetméteres lakásokért 1400–2000 ezer eurót is hajlandóak fizetni − tudtuk meg Szekrényesy Máriától, a Real Home Agency szakemberétől. A külföldiek szinte kizárólag színvonalas, új építésű vagy kívül-belül teljesen felújított, lifttel és garázzsal felszerelt ingatlanokat keresnek. A luxuslakásokat általában hosszabb távra, minimum egy évre bérlik, a lakók pedig általában egy-két évig maradnak. Nagykövetségek esetében már inkább a három-négy éves bérleti idő mondható tipikusnak.

Nagyban is gondolkoznak (Oldaltörés)

A külföldiek a befektetési ingatlanok piacán is igencsak aktívak: 1998 óta 4,5 milliárd euró összegben fektettek be az irodák, plázák, üzletláncok, logisztikai központok és a különböző egyéb, nem lakáscélú ingatlanok piacára. A hotelek iránti kereslet az elmúlt években indult növekedésnek − tudtuk meg Konthur Adrienne-től, a CB Richard Ellis igazgatójától. A befektetések többsége, mintegy 55 százaléka az irodákat, 28 százaléka kiskereskedelmi üzleteket és plázákat, 15 százaléka pedig az ipari ingatlanokat érintette. Bár egyelőre a befektetőknek alig 2 százaléka látott fantáziát a hotelekben, e szegmens súlya előreláthatóan növekedni fog az elkövetkező években, várhatóan az ipari ingatlanok kárára. Ez egyébként régiós tendencia: kezdetben a külföldiek az irodák iránt érdeklődtek, néhány éve nő az érdeklődés a plázák és az üzletláncok iránt, és várhatóan a következő években a négy- és ötcsillagos hotelek is előtérbe kerülnek.

Osztrákok, németek és angolok

A külföldiek főleg a budapesti befektetési ingatlanok iránt érdeklődnek, az országba érkező pénzek mintegy 60 százaléka a fővárosba kerül, a maradék 40 százaléknyi forgalmat a Budapest környéki ingatlanok, valamint az országos portfolió-értékesítések adják. A legtöbb vevő Ausztriából, Németországból és az Egyesült Királyságból érkezik; ebből a három országból származik a befektetések 70 százaléka. A sorrend persze évről évre változik, de az említett országok stabilan tartják vezető pozíciójukat. A magyar érdeklődők csupán 4 százaléknyian vannak, a maradék 25 százalékon pedig főképp olaszok, spanyolok, hollandok és luxemburgiak osztoznak, habár növekszik a tengeren túlról érkező befektetők súlya is.

A külföldiek leginkább kész projekteket, már jövedelemtermelő ingatlanokat vásárolnak. A legtöbb pénzt egyelőre ’A’ vagy ’A+’ kategóriás irodaházakba fektetik − bár kizárólag Budapesten vesznek ilyesmit. Kereskedelmi ingatlanokat hajlandóak vidéken is vásárolni: leginkább a megyeszékhelyek bevásárlóközpontjai és az országos üzlethálózatok érdeklik őket. Ipari ingatlanok közül szintén csak az első osztályú, budapesti vagy agglomerációs építményekkel foglalkoznak a külföldiek. Hoteleket egyelőre szinte kizárólag csak Budapesten vásárolnak.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Hol lesznek új irodanegyedek Budapesten?

A budapesti irodapiac manapság sokak számára egyet jelent a Váci úttal és környékével, hiszen a teljes irodaállomány mintegy 25 százaléka ezen a területen van. A bővülés ugyanakkor folytatódik, és kérdéses, hol helyezkednek majd el a további irodaterületek.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Hogyan szabaduljunk meg lakásunktól?

Használt lakást manapság átlagosan tíz hónap alatt lehet eladni, és a felmérések szerint ingatlanközvetítő nélkül még ennél is tovább tart. Mit tudnak az ingatlanszakemberek, amit mi nem, miért forduljunk hozzájuk?

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Ingatlan-befektetési tippek

Új sorozatunkban a hazai ingatlanpiac legfontosabb szereplői adnak ingatlan-befektetési tippeket és kommentálják a hét szakmai híreit, cikkeit. Ezen a héten Mehrli Péter, a Magyar Ingatlanszövetség elnöke válaszol kérdéseinkre.

Németország arcot választott az arcon bikázott kontinensnek

Németország arcot választott az arcon bikázott kontinensnek

Sajátos logika mentén csökkentették az államilag támogatott férőhelyek számát az egyetemeken

Sajátos logika mentén csökkentették az államilag támogatott férőhelyek számát az egyetemeken

Burkina Faso, Tanzánia, Trinidad: Mi történik azokban az országokban, amik ugyanannyira korruptak, mint Magyarország?

Burkina Faso, Tanzánia, Trinidad: Mi történik azokban az országokban, amik ugyanannyira korruptak, mint Magyarország?

Felhők után rohanva megörökíteni Micimackót: Kiss-Kuntler Árpád rendhagyó portréi

Felhők után rohanva megörökíteni Micimackót: Kiss-Kuntler Árpád rendhagyó portréi