Oroszországban épülnek a jövő fővárosai - látványtervekkel
Új metropoliszok, milliárdos felhőkarcolók épülnek manapság Oroszországban. A befektetéseket kereső nyugati cégek figyelme mindinkább a nagyobb, 1 milliónál több lakosú városok felé terelődik, ahol a világ vezető építészei tevékenykednek.
Bár az orosz fővárosban hatalmas léptékű építkezések zajlanak – a legismertebb példa a 2,5 millió négyzetméteren megvalósuló, 300 méter magas felhőkarcolókat is tartalmazó MIBC Moscow City –, az ingatlanbefektetők már új célpontok után kutatnak az országban. Moszkvában az elmúlt két évben folyamatosan estek az ingatlanhozamok, az ipari ingatlanok piacán például tavaly egy év alatt 20-ról 10 százalékra. Így a nyugati alapok, beruházók olyan helyeket keresnek, ahol sokan élnek, és óriási fejlődés várható a következő években. Mivel Oroszországban 46 településnek van 500 ezernél több lakosa, és szinte mindegyiknek tőkére van szüksége, a döntéshozók a befektetők elé mennek. Legutóbb a müncheni ExpoRealon nyílt erre alkalom, ahol a németországi tartományok mellett az oroszok voltak a legnagyobb kiállítók.
Város a városban
A befektetőket vagy kivitelezőket kereső oroszországi beruházások közül valószínűleg a jekatyerinburgi Akademicseszkij (a nemzetközi porondon Akademia City néven fut) a legambiciózusabb. Az 1300 hektáros, 2030-ig kibontakozó beruházás keretében kisebb várost toldanak Jekatyerinburg délnyugati részéhez, amely a tervek szerint 325 ezer ember otthonául szolgál majd. A következő évtizedekben több mint 9 millió négyzetméternyi lakást húznak fel, amihez 160 ezer parkolóhely fog csatlakozni. A skála a garzontól a luxuslakásig terjed majd, a házak pedig 6–15 emeletesek lesznek. Megépül Oroszország egyik legnagyobb, 300 ezer négyzetméteres bevásárló- és szórakoztatóközpontja (a budapesti WestEnd területe ennek kétharmada), mellé pedig konferenciaközpontot, kiállítótermeket, iskolákat, óvodákat, kórházat és diplomatanegyedet terveznek. A beruházó a Renova StroyGroup. Az építkezés költsége 5 ezer milliárd forintnak megfelelő rubel.
Vitatott torony
A Gazprom-torony terve Szentpéterváron © hvg.hu |
Nemzetközi érdeklődés kíséri az egykori hajókikötőként szolgáló szentpétervári sziget, Új Hollandia beépítését is. Norman Foster brit sztárépítész cége nyerte az építészeti pályázatot, amelynek során 7,6 hektár lakó- és kereskedelmi ingatlan, színház, koncertterem, konferenciaközpont, szálloda épül. Kiso Kurokava japán építész pedig az új, UEFA- és FIFA-előírásoknak megfelelő 60 ezer fős futballstadion megépítéséért felelős.
Nyugati minta, nyugati segítség
Kazan belvárosa látványterven |