szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A tulajdonhoz fűződő jog általában szent és sérthetetlen, így a tulajdon...


A tulajdonhoz fűződő jog általában szent és sérthetetlen, így a tulajdon átruházásánál kényszer alkalmazására csak igen kivételes esetekben (például kisajátításkor) kerülhet sor. A vételár meghatározása ugyancsak a szerződéses szabadság körébe esik.
     
A közös tulajdon tekintetében azonban a törvényalkotó lehetőséget biztosít arra, hogy annak megszüntetését bármely tulajdonostárs, akár a másik (vagy többi) tulajdontárs akarata ellenére (és külön indok nélkül is!) követelje.

A közös tulajdon megosztása elsősorban természetben – erre ingatlanoknál általában korlátozott a lehetőség –, valamint értékesítés útján történhet. Értékesítésnél a közös tulajdonban levő dolog ellenérték fejében valamelyik tulajdonostárs vagy más (harmadik) személy tulajdonába kerül. A harmadik személy részére történő értékesítés esetében a vételárat a tulajdonostársak között arányosan kell felosztani.
              
A felek közötti megállapodás hiányában a közös tulajdon megszüntetése iránt pert kell indítani az illetékes bíróságnál. Amennyiben a természetbeni megosztás kizárt, úgy a bíróság megvizsgálja a tulajdonostárs tulajdonába adás (megváltás) lehetőségét.                

Nyilvánvalóan a legcélszerűbb – s egyben költségtakarékos – megoldás, ha a felek közösen megegyeznek a tulajdonrész vételárának összegében, ennek hiányában a bíróság kirendel egy igazságügyi szakértőt, aki megállapítja a dolog aktuális forgalmi értékét.

A többségi tulajdonos tehát nem válik kiszolgáltatottá az ár kérdésében, hiszen a tulajdonrészért az ingatlan-értékbecslő által megállapított (arányos) vételárat megfizetnie.

A tulajdonrész megszerzésének másik lehetősége, hogy a tulajdonostárs esetlegesen harmadik személy részére kívánja átruházni a tulajdoni hányadát. Ilyenkor Önt elővásárlási jog illeti meg, amelyet a harmadik személy által tett vételi ajánlat elfogadásával gyakorolhat.


Dr. Géczi Beatrix
ingatlanjogász és cégjogi szakértő
Géczi & Géczi Ügyvédi iroda
1024 Budapest, Margit krt. 15-17. I/3.
Tel.: 06 (20) 9786030
 
Szakterületem az ingatlanjog, a kereskedelmi jog (klasszikus kereskedelmi szerződések, fogyasztóvédelem, társasági jog - ideértve a végelszámolás szabályait -, csőd- és felszámolási jog és az értékpapír jog) valamint a családjog. Ügyvédi irodánk professzionális képviseletet biztosít adóügyi és egyéb peres eljárásokban.

A megjelent szakértői cikkekkel kapcsolatos további kérdéseit a drgbea@gmail.com e-mail címen teheti fel. Ügyfélfogadás telefonon előre egyeztetett időpontban.
  
Szeretném felhívni az olvasók figyelmét, hogy a jogi esetek különbözőek, ezért a korábbi kérdésekre adott tanácsaim hasonló esetekre teljes biztonsággal nem alkalmazhatóak. Szakmai felelősséget a félreérthető kérdések, illetve a hiányosan közölt tényállások alapján adott válaszokért nem vállalhatok.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!