szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Ki tervezze meg a házat?

Ki tervezze meg a házat? 

Ez bizony nagy dilemma, mivel a feladat a bizalmat és a szakértelmet egyszerre megköveteli. Az építtetők többsége ismerősök javaslatai alapján jutnak el az építészhez, aminek megvan az az előnye, hogy a ház lakói igazolhatják a tervezés sikerességét. Arra is van példa, hogy az építtetők a házakat veszik szemügyre, s a szemle után megkeresik a számukra leginkább vonzó épület tervezőjét. Aki végképp nem talál építészt, az a Magyar Építész Kamara honlapjáról - http://www.mek.hu - letöltheti a helyi tervezők listáját, de mielőtt a megbízás megköttetik, érdemes az adott építész munkáit megismerni, és legalább egy alkalommal személyes megbeszélésre is ajánlott időt szakítani.

Mennyibe kerül a tervezés?

A http://www.mek.hu az ajánlott tervezői díjszabás is megtalálható, az építtetőknek már a tárgyalások előtt érdemes egyeztetniük a tervezővel, hogy körülbelül mennyibe kerülnek majd a tervek. Az építészek erre a kérdésre nem tudnak azonnal választ adni, hiszen ismerniük kell a létesítendő épület főbb paramétereit. A MEK ajánlása szerint az ingatlan bekerülési költségének 3 százaléka illeti meg a tervezőt, melyet általában az egyes munkafázisok után, három - munkaarányos - részletben kell kiegyenlíteniük a megrendelőknek.

Fél év az előkészületekre

A magánépíttetők többsége szeretne minél előbb túljutni a tervezési, tervengedélyeztetési fázison, gyakran arra számítanak, hogy a tervek egy-két hónap alatt elkészülnek. Ez nem lehetetlen, de családi házak esetében legalább fél évet kellene hagyni a tervezési szakaszra. A tényleges építési munkáknak tavasszal célszerű nekilátni, ennek megfelelően az előkészületeket ajánlatos fél évvel korábban, azaz előző ősszel megkezdeni. Akkor is érdemes már tervezővel konzultálni, ha még nincs meg az építési telek: a szakember jó tippeket adhat a döntéshez.
Az építész először vázlattervet, vázlatterveket készít. A kamarai előírás szerint ennek is ára van, de gyakori, hogy a tervezők egy-két változatot külön felár nélkül elkészítenek. Általános gyakorlat, hogy a tervezői díjszabás egészének 15 százaléka fordítható a vázlatterv elkészítésére. Az engedélyeztetési terv az összdíjazás 35 százalékát teszi ki, a kiviteli tervért pedig az összmunkadíj 50 százalékát lehet elkérni.

Vázlatterv három dimenzióban

A vázlatterven jelenik meg először a ház teste, az első skicceken már látható, miként helyezkedik el, mekkora helyet foglal az épület az építési telken, mennyire idomul a természetes és épített környezethez. A vázlatterv tetszés szerint, szabadon módosítható, és nem is jellemző, hogy az első változat érintetlen marad. Az építészek ma már számítógépes tervezőprogramot használnak, így a megrendelők már az első tervezési fázisban megpillanthatják a térhatású látványterveket. A vázlatterv összeállítása négy-öt hét alatt megoldható, de ahhoz, hogy igazán különleges anyag szülessen, több hónapra is szükség lehet.


Büntetik a renitens építőket

A legfontosabb az építési engedélyezési terv elkészítése. Nem árt tudni, hogy az engedélyezett tervtől való eltérésekre is terven alapuló engedélyt kell kérni. Ha a változtatás nem felel meg az érvényes szabályoknak, komoly pénzbírságot vethet ki az építésügyi hatóság. Az elkészült terveket, műleírásokat, számításokat, szakvéleményeket, tulajdoni viszonyokat, építési előírásokat minden esetben dokumentálni kell. Az építésügyi hatóságnak a dokumentumok benyújtásától számított 60 napon belül határozatot kell hoznia.

A kiviteli terv a garancia

Családi lakóingatlanokra vonatkozó kiviteli tervet nem mindig kérnek az építtetők, pedig ennek megléte jelenti a garanciát arra, hogy az épület a tervezett módon és tervezett költségekkel épül meg. A kiviteli terv tartalmazza azon információk összességét, melyekre a kivitelezőknek szükségük van az építés során. A legigényesebb építtetők nem nélkülözhetik a kert- és tájtervező, valamint a belsőépítész közreműködését sem - az összes szaktervező munkáját az építésznek kell összefognia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!