szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A szerb főváros (főleg külső részeinek) utcáin becslések szerint jelenleg négy...

A szerb főváros (főleg külső részeinek) utcáin becslések szerint jelenleg négy és félezer gazdátlan eb csatangol, vagy él. Többségükre ez utóbbit lehet mondani, mert Belgrádban nem utálják a kóbor kutyákat, csak néha félnek tőlük, ha már nagyon elvadultak, s embert harapnak.

Kutyatámadások pedig vannak: az idén 90 bírósági ügy indult el, s a felperesek összesen 26 millió dinárra (mintegy 75 millió forintra) perlik a városvezetést. Eddig három bírósági határozat született, de hogy mekkora kártérítésről, az nem derült ki a sajtójelentésekből. Ami biztos, az az, hogy 2008-ban mintegy 25 százalékkal több kutyatámadás történt Belgrádban, mint tavaly.
 
Ez a romló gazdasági helyzetnek - a kutyák ebből fakadó éhezésének - a következménye is lehet. A szerb főváros ugyanis kóbor kutyai szempontból különös hely - ha valaki valamilyen okból kidob egy ebet, annak sok gyámolítója akad. Egyesek a kertkapujukat nyitják meg, hogy a téli hidegben, hóesésben védett zugot kereshessen, s van aki rendszeresen élelmet visz a magát máshol - néha csak egy kerítés alján - meghúzó "kutyájának". Ebből adódik, hogy a legtöbb külvárosi utcának megvannak - a sokszor több éven keresztül ott élő, minden lakos számára ismerős - saját kóbor kutyái. 
 
A legjobban azok az ebek szenvednek - s támadnak -, amelyeket belső városrészekben dobnak ki, s a nagy házak között nem találnak maguknak életteret, rendszeresen enni- és innivalót szállító gondozókat. Az általuk okozott problémát akarja Belgrád a maga sajátos módján megoldani. A városnak van kutyákat összefogdosó sintérszolgálata, de annak nem a megsemmisítés a feladata, hanem az, hogy állatorvosi központokba vigye a kóbor jószágokat, ahol sterilizálják őket (ennek jeleként széles, vastag szövésű vörös nyakörvet kapnak), majd kirakják őket egy külvárosi utcán, tudva, hogy a környéken lakók majd etetik őket.  
 
A múlt évben már lezajlott egy ilyen kampány, s ma rengeteg széles vörös nyakörvet viselő, utcalakó kutyával lehet találkozni Belgrádban, ám ez nem oldotta meg a problémát. Ezért a szerb állami Állatorvosi Főigazgatóság - több nem kormányzati szervezettel együtt - elindította az ölésellenes "No Kill!" programot, amely ugyancsak sterilizálásról és szabadon engedésről szól.

A kóbor kutyák összefogdosásának és leölésének ötlete még nem vetődött fel Belgrádban. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Dubaj: ilyen egy luxus buszmegálló

Dubaj, ez az apró arab államocska a luxusturizmusba fekteti kőolajból származó bevételei jelentős részét, így készülve...