Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Ma már nem elég, hogy egy irodaház modern technológiával épült. Kell hozzá valami plusz is, ami különlegessé teszi az épületeket vagy belső berendezésüket. Például egy alak, mondjuk piramis.
Az irodaház-építészet olyan, mint a lakmuszpapír: pontosan jelzi a világban bekövetkező nagy átalakulásokat. Amíg a válság előtt épült irodaházak tobzódtak az extrém anyag- és formahasználatban, addig a válság után a fenntarthatóság és a környezettudatosság vált a követendő példává. Magyarországon 2009-től szinte kizárólag olyan A-kategóriás irodaházak épültek, amelyek komoly energiatakarékossági, környezettudatos megoldásokat kínáltak bérlőiknek. A fenntartható fejlődés hangsúlyozása nemcsak kommunikáció: az energiatudatos épületek jelentősen leszorítják az üzemeltetési költségeket, amellett, hogy kevésbé terhelik meg környezetüket.
A válság előtti boldogabb időkben az irodaházak még jóval színesebbek és extrémebbek voltak. Az számított trendinek, ha minél több anyag van bennük, ha figyelemfelkeltők és különlegesek. Az 1999-ben épült Colorium irodaház például már a nevében is utal a színekre, a szivárványos üveghomlokzatra. A Düsseldorfban található 62 méteres irodaházat a brit Alsop Architects csapata tervezte. Düsseldorf vízparti város, az irodát kikötői területen húzták fel fejlett technológiával. Tizenhét különböző típusú üveget építettek be, és szintenként 400 négyzetméteres irodaterületet alakítottak ki. A zöldtetős épület tetején luxusétterem is helyet kapott. Bár ma már a Colorium inkább ódivatú, azért kíváncsiak lennénk arra, hogy vajon mennyi energiát fogyaszt ez a színes, csupa üveg épület.
A különlegesség iránti vágy néha egészen elképesztő megoldásokhoz vezet. Németországnál maradva, ilyen a 2005-ben átadott Sauerland piramis ház, amely tényleg a jól ismert gúla alakot formázza. Az észak-németországi Lennestadtban található irodaház 20 méter magas, és állítólag olyan kellemes benne dolgozni, hogy évi 10 százalékkal csökkent a munkahelyi megbetegedések aránya a beköltözések óta. Az öt kisebb-nagyobb piramis hasznos irodaterülete 3500 négyzetméter. A hangulat mégsem egyiptomi: az antik külső ugyanis modern belsőt takar. Mivel a komplexum energiaszámlája rendkívül magas volt, 2008-ban áttértek a geotermikus energiával működő fűtő és hűtő rendszerre. A Rayonex cég piramisában például a gázfűtés költsége évi 8670 euró volt, a geotermikus rendszerrel azonban mindez 3100 euróra csökkent.
A cseh "részeges" és a japán sci-fi
Prágában is találhatunk különleges formájú, modern irodaházakat. Az egyik legismertebb a szlovén Vlado Milunic, és az amerikai Frank O. Gehry által tervezett épület, amely 1994-1996 között épült fel. Az extrém irodaépület egyébként egy biztosító társaság központja; építését állítólag Vaclav Havel egykori cseh elnök hagyta jóvá. A prágaiak nagyon szeretik ezt az épületet, mert szerintük a modernségével remek kontrasztot alkot Prága történelmi látványosságaival. A csehek – az épület lábai miatt – táncoló háznak nevezik, becenevei Fred és Ginger, gúnyneve Részeges. A legfelső szinten Prága egyik legjobb étterme, a La Perle de Prague nevű francia étterem található, amely a finom ételek mellett, a városra is remek kilátást nyújt. A szomszédos art nouveau házban Vaclav Havel volt cseh államelnök, a bársonyos forradalom egyik vezető alakja lakott.
A japán Label Xain építésziroda sci-fi minták szerint építette irodaházát Tokióban, 2008 augusztusában. A koncepció minden tekintetben figyelemfelkeltő: kívülről nem lehet megmondani, hogy a négyszintes épület emeletei hol kezdődnek, és hol érnek véget. A telken korábban egy fából készült családi ház állt, helyére húzták fel a vasbetonból és üvegből készült irodaházat. Mind a belső, mind a külső felületeken a fehér szín dominál. A tervek stílusosan játszanak a formákkal és a fénnyel. A beszűrődő fény ugyanis minden napszakban más és más szögben álló lineáris felületeken vetül vissza, új tereket teremtve ezzel.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.