szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy műterem lakás sem fenékig tejfel, egyrészt a nagyon tágas beltér nagyon sok, fűtésre költött pénzt is jelent, másrészt a bérleti díjak jellemzően extrém magasságokban járnak - jórészt a lakástípus bőven értékén felül kezelése miatt.

„Keresünk 4-6 szobás penthouse-t, loft- vagy műteremlakást” – tette közzé idén az egyik német ingatlanközvetítő portálon egy anyagilag saját bevallásuk szerint jól eleresztett pár, amely így szerette volna megtalálni álmai lakását Frankfurtban. Erős a gyanú azonban, hogy a legdivatosabb lakástípusokra szóló hirdetést némi sznobizmus is fűthette, hiszen például a műteremlakások egyik fontos ismérve a nagy egybenyíló tér. Az óhajtott 95-150 négyzetméteres lakóterületen például egy igazi műteremlakásban aligha alakítanak ki 2 szobánál többet. Természetesen a divatos lakástípus és a nyomában egyre jobban felkapaszkodó bérleti díjak vagy ingatlanárak hatására már születnek engedmények.

Nyugati ingatlanközvetítő portálokon jó pár luxusingatlant hirdetnek műteremlakásként, holott igazából csak a szokványosnál világosabb, jó fekvésű tágas lakásokról van szó. Átverés-gyanús hirdetéseket persze Budapesten is lelni, olyat, amelynél az átlagnál magasabb bérleti díj reményében egy belvárosi, szokványos, bár valóban napos lakást műteremlakásként próbálnak elsózni, holott abban aligha alkotna bárki is írja a Lakásfókusz lakossági ingatlanos blog. Egy valódi műterem-lakásnál igenis számít a méret, s legtöbbször nem az az érdekes, hogy mit látni kifelé, hanem, hogy mennyit lehet látni benn, azaz milyen a bevilágítás.

Nagyon menő, de sokszor csak a baj van vele
null

Az igazi műteremlakások a benn lakók számára nem is mindig annyira vonzóak, mint azt a nagyvonalú terek és a fényözön láttán a lakásba lépők gondolnák. Még a válság előtt készült több riport is a műteremlakások művész-bérlőiről, akikből csak úgy áradt a panasz, hiába laktak irigylésre méltó körülmények között.

A problémákat a lakások egyre növekvő bére és fűtési költsége okozta, amivel nem mindig tartott lépést az ott lakó művészek jövedelme. Egy grafikus például 2008 áprilisában arról panaszkodott, hogy bérelt műteremlakása jó üzletnek indult, de beköltözését követő 23 év múltán már inkább csapdában érzi magát, mivel egyre nehezebben teremti elő a 160 négyzetméteres lakás havi 100 ezer forint körüli rezsijét.  Vajon hol tarthat ma ennek a lakásnak a fűtésszámlája?  Minden bizonnyal további súlyos ezresekkel nőtt. A bérleményből legfeljebb kiköltözni lehetne, de az, aki már rengeteget ráköltött ezekre a bérleményekre, aligha mond le róla könnyedén.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!