szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt évek meredeken emelkedő ingatlanárai egyre több fiatalt, családot és egyedülálló embert állítanak megoldhatatlan kihívások elé. Kiderült, ezzel nem vagyunk egyedül.

Épületben lakik? Érintik az egekbe szökő ingatlanárak? Akkor a Toldiban a helye; égető kérdésekre keres filmvetítésekkel választ a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) a Budapesti Építészeti Filmnapokon március 8-11. között.  A fesztivál célja, hogy kölcsönhatásban éljen Budapesttel, reflektáljon a város átalakulására: éppen ezért a fesztivál programjába minden évben olyan filmeket válogatnak, amelyek az átélt változásokat helyezik új megvilágításba vagy nemzetközi kontextusba.

Idén a Residents for presidents! című blokk filmjei példát mutatnak arra, hogy miként működhet egy alulról szerveződő város például a közterek aktiválásán vagy új városhasználati módok bevezetésén keresztül, vagy akár az aktív civilek polgármesteri székbe kerülésével, mint ahogyan az Barcelonában történt. A blokk célja, hogy felrázzon, illetve olyan szempontokat adjon, amelyek cselekvési lehetőséget biztosítanak egy élhetőbb környezet megteremtésére.

A fesztivál fő fókusza Budapest egyik időzített bombája, a lakhatási válság: az elmúlt évek meredeken emelkedő ingatlanárai egyre több fiatalt, családot és egyedülálló embert állítanak megoldhatatlan kihívások elé. A Zsákmányul ejtett város című blokk filmjei is igazolják, hogy a magyar főváros ezzel nincs egyedül: a spekulatív ingatlanfejlesztés, a szociális lakásállományok felszámolása, a lakáshitelek bedőlése és a lakásokat rövid távú bérleményekké alakító turizmus számos nagyvárosban lehetetlenítették el egész társadalmi csoportok életét.

A Szárépítész elmék című blokk filmjei két építészóriás elméjébe engednek betekintést. Rem Koolhaas életművét privilegizált nézőpontból, a holland sztárépítész fiának kameráján keresztül követhetjük nyomon. A BIG Time című dokumentumfilm pedig Bjarke Ingels sztárépítészt követi hat éven át, miközben két legnagyobb projektjét igyekszik megvalósítani: a New York-i W57 felhőkarcolót és a 2 World Trade Center névre hallgató toronyházat.

A városról az épületekre közelítve, az építészet főszereplőire, a tervezőkre, az építőmunkásokra és az épületekre koncentrálnak a fesztivál filmjei. Hogyan gondolkoznak azok az építészek, akik az elmúlt évtizedben újragondolták az építészet szerepét és eszköztárát? Hogyan zajlik a közösségi tervezés folyamata? Miként élik meg egy új épület megszületését a rajta dolgozó munkások? Hogyan alakul egy funkcióját elvesztett épület, stílus vagy technológia sorsa?

A több mint 30 filmből álló válogatást 7 tematikus blokkba osztva, eredeti nyelven, magyar vagy angol felirattal vetítik, melyek Magyarországon kizárólag a Budapesti Építészeti Filmnapokon lesznek láthatóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!