Tetszett a cikk?

Az '56-os forradalom idején készült fotókból rendeznek kiállítást október 22. és november 4. között a Parlament előtt. Az 1956-os forradalomban 20 ezren sebesültek meg, több mint 2500 ember halt meg, 200 ezren az ország elhagyására kényszerültek, 15 ezer embert elítéltek a forradalomban való részvételért, s 229 politikai elítélten végrehajtották a halálos ítéletet.

A Kossuth téren felállított ezer négyzetméteres, óriáshálóra nyomtatott felvételek szerda estétől tekinthetőek meg november 4-éig. Az 50-60 millió forintba kerülő kiállítást az Expander Kft. valósította meg, miután ez a cég nyerte el az október 23-ai központi ünnepségek megrendezésére kiírt közbeszerzési pályázatot. A Kossuth téri kiállítást a Parlament Duna felőli oldalán lévő állványzatra függesztett három óriásfotó egészíti ki.
Göncz: 1956 lényege változatlan
"Felelősséggel állíthatjuk, hogy 1956 lényege változatlan: a szabadságvágy és a közérdek szolgálata" - hangsúlyozta Göncz Árpád volt köztársasági elnök a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés ünnepi ülésén. A volt államfő szerint 1956 eseményeinek megítélése mindmáig vita tárgya, az elfogult vitáé. Szerinte a forradalom minősítésére manapság oly gyakran alkalmazott jelző, a "polgári", 1956-ban egy szinte nem létező törekvést és akkor még elképzelhetetlen követelésrendszert jelez, nyilvánvalóan egy mai politikai törekvés minősítésére.
Orbán kiáll Dávid mellett
Ha október 23-án bármilyen atrocitásra sor kerül a Fidesz és az MDF közös ünnepi megemlékezésén, a Széna téren, Orbán Viktor Fidesz-elnök határozottan fellép ezekkel szemben - közölte szerdán Révész Máriusz a Demokrata című hetilap egy cikkére reagálva. A lap főszerkesztője, Bencsik András vezércikkében jelezte, hogy „előjelek szerint” Dávid Ibolyát, az MDF elnökét sípkoncert fogadja majd október 23-án, a Széna téren rendezett ünnepségen. Dávid Ibolya, az MDF elnöke felhívásában leszögezte: október 23. méltó ünnep lesz. "Hiszem, hogy nem lesz fütty, nem lesz kiabálás és nem lesz rendzavarás." - tette hozzá. A Fidesz ünnepi nyilatkozatában úgy fogalmazott: "Csak úgy ünnepelhetjük a szólásszabadságot, a gyülekezési szabadságot, ha mindenki saját meggyőződése, lelkiismerete szerint szabadon ünnepelhet."
A szocialista Mandur László "örömmel konstatálta" a Fidesz és az MDF a nap folyamán közzétett nyilatkozatait, amelyekben az 1956-os forradalomról való méltó ünneplésre szólítottak fel. Ez szerinte azt jelenti, hogy az MSZP és az SZDSZ után a parlamentben elhangzott felhíváshoz csatlakozott a két ellenzéki párt is. Az Országgyűlés alelnöke szerint azok, akik másképp gondolkodnak, nem tudhatják maguk mögött a komoly politikai erők támogatását. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!