Tetszett a cikk?

A legmagasabb szinten kíván közben járni a Líbiában múlt héten halálra ítélt öt bolgár ápolónő és egy palesztin orvos érdekében az ENSZ főtitkára.

Ezt maga a világszervezet vezetője jelentette ki egy sajtónyilatkozatában kedden New Yorkban. Azt azonban nem részletezte, miként igyekszik majd rávenni a líbiai vezetést arra, hogy vizsgálja újra az ügyet.



Az öt bolgár ápolónőt és a palesztin orvost azzal a váddal ítéltek halálra, hogy fertőzött vérkészítményekkel szándékosan megfertőztek 426 líbiai gyereket az AIDS-betegséget okozó HIV-vírussal, és bengázi gyermekkórházában fertőzött injekcióval AIDS-járványt okoztak.



A líbiai vádlók korábban még azt is állították, hogy az amerikai Központi Hírszerző Hivatal (CIA) és az izraeli titkosszolgálatok megbízásából cselekedtek a nővérek, később azonban ezt a vonalat elvetették.



Az Európai Unió és az Egyesült Államok mellett több emberjogi szervezet is az elítéltek védelmére kelt. Nemzetközileg elismert szaktekintélyek pedig hangoztatják, hogy a járvány már a bolgár ápolónők munkába állása előtt felütötte a fejét a gyógyintézetben az elégtelen higiéniai körülmények miatt, és az egész kirakatper tulajdonképpen a siralmas líbiai közegészségügy állapotok eltusolását szolgálja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!