szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Évente Magyarországon mintegy 20 milliárd szál cigaretta fogy el, vagyis a dohányosok megközelítőleg 300 milliárd forintot költenek szenvedélyükre. Békéscsabán hétfőtől dohányzás elleni interaktív kiállítással szeretnék a fiatalok figyelmét felhívni a káros szenvedély veszélyeire.

Magyarország sajnálatosan az "előkelő" hatodik helyet foglalja el a világon az elszívott cigaretta mennyiségét illetően, és itthon évente 28 ezer ember hal meg a dohányzás okozta különböző, főként szív- és érrendszeri megbetegedésekben, illetve tüdőrákban - közölte a kiállítást rendező Köztes Átmenetek Közhasznú Társaság elnöke, Hay Éva. Hozzátette, egyre népszerűbb a dohányzás a fiatalok körében, ezért a kiállítással elsősorban őket kívánják megcélozni.

Uniós felmérésekre hivatkozva kiemelte, hogy Magyarországon a 16 éves korosztály 76 százaléka már kipróbálta a cigarettát, szemben a 72 százalékos uniós átlaggal.

A Békéscsaba bevásárlóközpontjában megnyílt kiállítás installációja egy labirintus, amelybe belépve a reggeli ébredés hangjait szimulálják, így az óra csörgését, a rádió hangját és főként a dohányzás okozta köhögést. Majd egy fürdőszobába érkezik a látogató, ahol a fali tükörbe nézve a dohányzás nyomait viselő fogsorok is láthatók.

Tovább haladva, egy számítógépen össze lehet hasonlítani, mi minden másra lehetne költeni a cigarettára fordított pénzt. Egy következő helyiségben pedig szobakerékpárok segítségével illusztrálják, mekkora a különbség egy dohányzó és egy nemdohányzó ember teherbíró képessége között.  

A dohányzás elleni interaktív kiállítás május 21-ig tart nyitva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A nőknek jobban árt a dohányzás

A nők számára a dohányzás súlyosabb egészségügyi kockázattal jár, mint a férfiak számára, s a nikotinfüggőség több mint tíz évvel is megrövidítheti a szenvedély rabjává vált nők csoportjának átlag életkorát - derült ki egy holland felmérésből.

MTI Itthon

Az emberek többsége betiltaná a dohányzást az éttermekben

A vendéglátóhelyeket érintő zéró toleranciát leginkább a 60 évnél idősebbek követelnék (59 százalék), míg a férfiak 38 százaléka, a nők 49 százaléka szerint kellene megtiltani a dohányzást az éttermekben, kocsmákban, pubokban - derül ki a kormánymegbízotti iroda által rendelt felmérésből.

MTI Itthon

Félezer mentős kapott dohányzásról leszoktató tapaszt

"Megkezdi a kúrát az a több mint félezer mentős országszerte, akik meghozva régóta érlelt elhatározásukat, jelentkeztek az Országos Mentőszolgálat rendhagyó, dohányzásról leszoktató kampányára" - jelentette be Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.

Hét nap

DOHÁNYZÁS ELLENI PAKTUM

Vasárnap életbe lépett az a dohányzás elleni keretegyezmény, amelynek létrejöttét az Egészségügyi Világszervezet (WHO)...

MTI Világ

Szigorú dohányzási tilalom vár a lettekre

A rigai parlamentben csütörtökön elfogadott törvénycsomag többek között teljes dohányzási tilalmat vezet be a munkahelyeken, valamint a tömegközlekedési eszközökön, beleértve a taxikat is.

MTI Világ

Támadást indított az EU a dohányzás ellen

Átfogó dohányzásellenes kampányt kezdett az Európai Bizottság kedden, a gyakorlatba ültetve ezzel az Európai Unió egyik legfontosabb jelenlegi közegészségügyi prioritását.