szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megváltoztatva az elsőfokú bíróság határozatát, a Fővárosi bíróság csütörtökön megszüntette annak a 17 éves fiúnak az előzetes letartóztatását, aki május 8-án karddal átszúrt egy 15 éves fiút Budapesten a 21-es buszon, a Moszkva tér közelében. A karddal átszúrt fiú ügyében tartott csütörtöki bizonyítási kísérlet során is fenntartották ellentmondó vallomásaikat az ügy szereplői.

"A Fővárosi Bíróság mint másodfokú bíróság a mai napon kelt végzésében - megváltoztatva az elsőfokú bíróság határozatát - fiatalkorú Gy. Mihály ("Mortimer") gyanúsított előzetes letartóztatását megszüntette, és azonnali szabadlábra helyezését rendelte el" - olvasható az FB MTI-hez eljuttatott közleményében. A bíróság egyúttal lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el a gyanúsítottal szemben és úgy rendelkezett, hogy hetente egy alkalommal ellenőrzés céljából köteles megjelenni a lakóhelye szerinti illetékes rendőrkapitányságon. A bíróság kötelezte a fiút arra is, hogy a közvetlen elérését biztosító telefonszámait, illetve azok megváltozását 24 órán belül jelentse be a nyomozóhatóságnak. 

A határozatának indoklásában a bíróság kifejti: a szabadlábon védekezés jogát a büntetőeljárásról szóló törvény eljárási alapjogként rögzíti, ezért a bíróságnak minden esetben meg kell keresnie azt a kényszerintézkedési formát, amely arányos, de egyben elégséges is ahhoz, hogy biztosítsa, a gyanúsított a nyomozóhatóság rendelkezésére áll. 

A másodfokú bíróság újonnan beszerzett dokumentumok - így a fiatalkorú gyanúsított - iskolai jellemzése alapján megállapította, hogy a fiú eddigi életvezetésével kapcsolatban kifogás egyáltalán nem merült fel, iskolai kötelezettségének maradéktalanul eleget tett és megfelelő családi háttérrel rendelkezik. 

Az FB kifejtette azt is, hogy a bűncselekmény elkövetése és a terhelt elfogása között több mint két hét telt el, így ha meg akart volna szökni a hatóság elől a fiú, megtehette volna. "Mindezekre, valamint Gy. Mihály személyi körülményeire tekintettel, a másodfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy önmagában a bűncselekmény tárgyi súlya nem alapozza meg a legszigorúbb kényszerintézkedés alkalmazását" - írja az FB sajtótitkársága.
 
A Pesti Központi Kerületi bíróság május 22-én nem jogerősen 30 napra előzetes letartóztatásba helyezte a fiút, arra hivatkozva, hogy a bírói gyakorlat szerint, ha három évnél súlyosabb büntetés várható, fel kell tételezni a szökés, elrejtőzés veszélyét, még akkor is, ha ennek semmiféle objektív oka nincs.

Május 8-án Budapesten a 21-es buszon, a Moszkva tér közelében lévő megállóban, egy hatfős, katonai jellegű ruhát viselő társaság egyik tagja karddal átszúrt egy 15 éves roma fiút. A rendőrség elfogta a bűncselekményt elkövető, 17 éves, törökbálinti - magát romának valló - szakközépiskolást, aki egy be nem jegyzett hagyományőrző társaság tagjaként társaival éppen harcművészetet gyakorolni igyekezett a Normafához.

Ellentmondásos vallomások a kardszúrásos ügyben (Oldaltörés)


A karddal átszúrt fiú ügyében tartott csütörtöki bizonyítási kísérlet során is fenntartották ellentmondó vallomásaikat az ügy szereplői, a sértett, a gyanúsított és a tanúk - mondták el a jogi képviselők az MTI-nek. A bizonyítási kísérletre azért volt szükség, mert a gyanúsított azt állítja: a karddal átszúrt fiú kést húzott elő a támadás előtt, a sértett jogi képviselője azonban nem tud arról, hogy kést találtak volna a fiúnál, miként a fiú anyja sem. Horváth István, a sértett jogi képviselője: gyakorlatilag ugyanazt a buszt, amin maga az esemény történt, betolták a IX. kerületi rendőrkapitányság udvarára és ott az eset összes jelenleg ismert szereplőjével újrajátszatták az eseményeket. Így ott volt a bizonyítási kísérletnél a gyanúsított, a társaságában tartózkodó öt fiatal, a sértett és két társa, a busz vezetője, egy utas, akik egyenként mondták el, mutatták meg, mi történt.

"Tehát gyakorlatilag a helyszínen ugyanazon székek között, ugyanazon a buszon elmondatták velük, hogy mi történt, hogy történt, ki merre ment, ki mit mondott" - jegyezte meg a jogi képviselő. Közölte: megdöbbentő, vagy meglepő fordulat nem történt a bizonyítási kísérlet során.    "Mindenki a korábbi nyilatkozatát fenntartotta, tehát aki azt állította, hogy nem volt kés és nem volt fenyegetés, az továbbra is ezt állította, aki azt állította korábban, hogy őt fenyegették és védte magát, az továbbra is ezt az álláspontját tartotta fenn" - mondta. Hozzátette: a buszvezető és a tanú érdemben nem tudott hozzászólni a történtekhez.

Tájékoztatása szerint videóra rögzítették az összes vallomást, amit az érintettek egyenként tettek. Ilosvay Katalin, a gyanúsított ügyvédje azt mondta: az ügy résztvevői a korábban tett vallomásaikhoz tartották magukat. Hozzátette: a bizonyítási kísérlet nem pótolja a szembesítést, így most erre kerül sor, hogy a vallomások közötti ellentmondást fel lehessen oldani.
 
Csontos Stefánia, a BRFK kommunikációs osztályának helyettes vezetője elmondta: a bizonyítási kísérlet során mindkét fél fenntartotta eredeti álláspontját. A büntetőeljárási törvény szabályai nem teszik lehetővé, hogy a rendőrség bővebb tájékoztatást adjon a bizonyítási kísérletről - tette hozzá. Május 8-án Budapesten a 21-es buszon, a Moszkva tér közelében lévő megállóban, egy hatfős, katonai jellegű ruhát viselő társaság egyik tagja karddal átszúrt egy 15 éves roma fiút. A rendőrség elfogta a bűncselekményt elkövető, 17 éves, törökbálinti - magát romának valló - szakközépiskolást, aki egy be nem jegyzett hagyományőrző társaság tagjaként társaival éppen harcművészetet gyakorolni igyekezett a Normafához.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!