szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem voltak elégségesek az érettségi során alkalmazott biztonsági intézkedések a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálata szerint - a jelentést pénteken került fel az oktatási tárca honlapjára.

"Az ellenőrzés megállapítása szerint az OKÉV, az NSZI és az KI az érettségi feladatlapokat nem az általános ügyiratkezelés szabályai szerint tartotta nyilván és a titkos ügykezelést nem építették ki" - áll a jelentésben.

A KEHI megállapította azt is, hogy nincs olyan egységes szabályozás, kezelési követelmény, amely biztosítja az érettségi vizsgaanyagok készítésétől a felhasználásig az illetéktelen hozzáférés megelőzését vagy kizárását. Kitér arra, hogy a titokvédelmi szabályok be nem tartása veszélyeztette a titkosság megtartását, nem biztosította a tételek illetéktelen kezekbe jutásának megelőzését.

"Szabályozási hiányosság tapasztalható a már kiszállított feladatlapok középiskolák által történő átvételével, tárolásával, ellenőrzésével kapcsolatban is" - olvasható a jelentésben.

A vizsgálat megállapította, hogy az érettségi feladatlapok felbontásának körülményei nincsenek teljes körűen szabályozva. A "szigorúan bizalmas, csomagolt nyomdai termékek kiszállítása" tárgyában kiírt közbeszerzési eljárás ajánlati felhívása nem tartalmazta, hogy a szállítandó nyomdai termékek "szolgálati titkot" képeznek, annak ellenére, hogy a minősítés 2004. november 10-én megtörtént. Csak azt rögzítették, hogy gondoskodni kell a csomagok titkos kezeléséről, és ki kell zárni az illetéktelen hozzáférést.

A vizsgálat ugyanakkor rögzítette azt is, hogy a tételek nyilvánosságra kerülését követő rendkívüli intézkedések hatékonyak voltak, amit az bizonyít, hogy a kitűzött célt elérték, a 2005. évi érettségiket sikeresen lebonyolították.

Az anyagból kiderül, hogy a 2005-ös vizsgákkal kapcsolatban mintegy 100 ezer tételcsomagot állítottak össze, a felmerült nyomdai költség összesen 91,5 millió forint volt. A korábban legyártott, de fel nem használt tételek előállítása 43,4 millió forintba került. A 2005. évi vizsgáztatás többletköltsége 190 millió forint volt, amelyből 124,2 millió a belügyi tárca költsége.

A KEHI azt javasolta, hogy az oktatási miniszter vizsgáltassa meg az érettségi feladatlapok előállítása során megőrizhető-e a szolgálati titok. Vizsgálja meg a tételek gyártása, tárolása idő-intervallumának csökkentését.

A szaktárca a vizsgálattal kapcsolatban tudatta, a KEHI javaslatait elfogadják és maradéktalanul teljesítik. A vizsgatételek iskolákhoz való eljuttatásának rendje megváltozik, az őrzési ideje lényegesen lerövidül. A kötelező érettségi vizsgatantárgyak esetében az elkészült vizsgatételek közül a felhasználandó konkrét vizsgatételt a vizsga napját megelőző néhány napon belül választja ki egy bizottság; a többi vizsgatantárgyból a nyomdába küldést megelőzően történik a felhasználandó tétel kiválasztása.

A tételeket tartalmazó csomagokat iskolánként állítják össze és zárják le úgy, hogy nyomon lehessen követni azok felbontását és a felbontási kísérleteket. Az iskolák a tételeket mindig az adott vizsganapon veszik át a körzetközponti jegyzőktől, s azokat  egy háromtagú bizottság bonthatja fel, a vizsga megkezdése előtt fél órával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!