szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Századvég-Tárki mérései szerint a Fidesz megállította az MSZP előretörését, és a két párt támogatottsága azonos - közölte a közvélemény-kutató intézet. A két nagypárton kívül egyedül az SZDSZ-nek van esélye a parlamentbe jutásra.

"A Századvég Politikai Elemzések Központja és a Tárki választáskutatási programjának 2005. november eleji adatfelvétele szerint a Fidesz elmúlt hetekben tapasztalható aktivitása és Orbán Viktor közszerepléseinek intenzitása megállította az MSZP előretörését. Mindez azt jelenti, hogy a teljes sokaságon, valamint a pártválasztókon belül is 3-3 százalékponttal csökkent a szocialista párt támogatása, így a Fidesz és az MSZP újra azonos szavazói támogatottsággal rendelkezik" - áll a Századvég-Tárki tájékoztatójában. 

Az intézet szerint az MSZP nem tudta stabilizálni "az ősz folyamán kirajzolódó erőnyerő pozícióját, a választói véleményklíma alakulása a novemberi adatok alapján a kormányzattal és a kormánypártokkal kapcsolatos megítélések semmilyen további javulását nem mutatja".

A 2005. november első felében elvégzett adatfelvétel szerint az összes megkérdezett körében mindkét nagy párt támogatottsága 29 százalék. Októberhez képest a Fidesz támogatottsága nem változott, míg az MSZP-é hibahatárt megközelítő 3 százalékponttal csökkent. A pártválasztók körében hasonló folyamat zajlott, aminek következtében a Fidesz és az MSZP egyaránt a szavazók mintegy 43 százalékának támogatására számíthat.

A legszűkebb támogatói csoportban, a választáson biztosan részt vevő és pártot választani tudó szavazók körében a szocialisták támogatottsága nem változott, míg a Fideszé egy százalékponttal magasabb az előző hónaphoz képest.

A Fideszen és az MSZP-n kívül a novemberi adatok szerint egyedül az SZDSZ-nek van legalább 50 százalékos esélye a parlamentbe jutásra.
 
A közvélemény-kutató adatai szerint növekedett a választásokon való részvételi szándék, amiben "minden bizonnyal közrejátszott, hogy a Fidesz is médiakampányba kezdett, illetve egyértelműen megszaporodtak Orbán Viktor felszólalásai, ugyanakkor nem lanyhult a kormányzati offenzíva sem, mindezek eredményeként a választók egyre közelebb érezhetik magukat a 2006 tavaszán esedékes választásokhoz".

A két nagy párt győzelmi esélyei közötti különbség az előző hónapban a statisztikai hibahatárt jóval meghaladó módon csökkent. A kérdésre választ adók 54 százaléka tippelt a Fidesz, és 45 százaléka az MSZP győzelmére. Ezen a téren novemberben érdemi elmozdulás nem történt, továbbra is a Fidesz győzelmét tippelik többen: 52 százalék, míg az MSZP-ét 46 százalék. Az MSZP- és a Fidesz-szavazóknak egyaránt 88-88 százaléka véli saját pártját esélyesebbnek a győzelemre, míg a bizonytalanoknál és a válaszmegtagadóknál is jelentős fölényben van a Fidesz győzelmére tippelők aránya az MSZP-vel szemben - tudatta a Századvég-Tárki.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Tárki: 20 százalék a Fidesz előnye

Szeptemberben a biztos pártválasztók között 20 százalékra nőtt a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben – tudósít a Tárki szeptemberi felmérése.

Itthon

Medián: nő a Fidesz előnye, népszerűbbek a fideszes vezetők

A szavazási hajlandóság továbbra is igen alacsony, és az MSZP szimpatizánsai kevésbé elszántak, győzelmi esélyeiket illetően pedig kevésbé derűlátóak, mint a Fidesz-MPSZ hívei. A HVG megbízásából készült legfrissebb Medián-elemzés szerint továbbra is a Fidesz-MPSZ áll jobban a pártok versenyében.

Itthon

A Tárkinál most az MSZP vezet

Az MSZP a biztos pártválasztók és a teljes lakosság körében is vezet a Fidesz előtt – ez a konklúziója a Századvég Politikai Elemzések Központja és a Tárki közvélemény-kutatásának. 2003 júliusa óta most először mértek az MSZP-re nézve ilyen kedvező eredményt – derül ki a Népszabadság által publikált felmérésből.

MTI/hvg.hu Itthon

A Medián kutatása indulatokat keltett

A Medián Hódmezővásárhelyen végzett közvéleménykutatásával kapcsolatban összehívták a megyei jogú város önkormányzatának rendkívüli közgyűlését. A szokatlan kérdések - egyesek szerint - a képviselők magánéletébe gázoltak.