Tetszett a cikk?

A legalacsonyabb fizetendő fer esetén egy pécsi kollégista 35 ezer, egy Budapesten albérlő és mesterképzésre járó hallgató akár 81 ezer forintot is fizethet havonta tanulmányaira és alapvető megélhetésére - írja az EduPress.

Az EduPress csak a fejlesztési részhozzájárulás, a lakhatás, a közlekedés és az étkezés költségeivel számolt. A portál által elképzelt felsőoktatási hallgató nem ruházkodik, nem iszik, nem dohányzik, nem költ kultúrára, sportra és egyéb szabadidős tevékenységre, és soha nem utazik haza a szüleihez. A jelenlegi árak mellett az EduPress kiszámolta, hogy a tanulmányi valamint az alapvető megélhetési költségek mekkora összeget igényelhetnek a hallgatóktól. Kalkulációjuk egy-egy elképzelt pécsi, debreceni és budapesti diákból indul ki.

Pécsi hallgató - ha alapképzésben tanul - a legjobb esetben 35, a legmagasabb fer esetén 46 ezer forintot fizet mindennel együtt. Mesterképzésnél 38, illetve 54 ezer forint a havi költségvetés - állítja az EduPress. 

Debreceni diák a legkisebb alapképzéses fer esetén 45, a legnagyobb részhozzájárulással 56 ezer forintot fizet. Ha mesterképzésben részesül, minden hónapban 48 illetve 64 ezer forint között mozoghat a tanulói lét finanszírozása. 

Budapesti hallgató alapképzésben 63 és 74 ezer, mesterképzésben 66 és 82 ezer forint közötti havi kiadással számolhat.

(Forrás: EduPress)
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fókuszban

Tandíjkiosztás

Újabb változat készült a négy hónappal ezelőtt életbe lépett, vadonatúj felsőoktatási törvény módosítására.

MTI Itthon

Mégis lesz tandíj, csak más elnevezéssel

Egyfajta tandíjat, hivatalos nevén fejlesztési részhozzájárulást (fer) vezetnek be a felsőoktatásban, eszerint 2008. szeptembertől az alapképzésben 105 ezer, a mesterképzésben 150 ezer forintot kell évente fizetni.

Itthon

Tandíjellenesek a magyarok

A felnőtt magyarok 62 százaléka elfogadhatatlannak tartja a felsőoktatási tandíj bevezetését, és az ún. ausztrál modellt, vagyis a tandíj utólagos megfizetését is 57 százalék ellenzi – derül ki a Marketing Centrum május közepén készült felméréséből.