szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tavaly őszi zavargások hátteréről és következményeiről szóló jelentést készítő úgynevezett Gönczöl-bizottságot kormányhatározat hozta létre, maga a munkacsoport pedig a vonatkozó jogszabály szerint a kormány szerve - mondta Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal Stratégiai Elemző Főosztályának vezetője.

A Köztársasági Elnöki Hivatal Stratégiai Elemző Főosztályának vezetője szerint a munkacsoport elnöke, és három további tagja köztisztviselőként miniszteri tanácsadó. Kumin Ferenc úgy véli: "ha a kormány egy ilyen módon meghatározott szerve politikai véleményt fogalmaz meg a köztársasági elnökkel kapcsolatban, akkor a Köztársasági Elnöki Hivatal szerint a kormánynak kell döntenie arról, hogy ezt a véleményt sajátjaként fogadja-e el". Az elnöki hivatal addig nem véleményezi a munkacsoport Sólyom Lászlót érintő politikai állásfoglalását, míg a miniszterelnök egyértelművé nem teszi a kormány ezzel kapcsolatos véleményét.

A Gönczöl Katalin kriminológus által vezetett bizottság jelentése szerint 2006 őszén a köztársasági elnök erkölcsi válságot hangsúlyozó, a konfliktus megoldására tett kísérletei alkalmasak voltak hamis képzetek keltésére, és nem járultak hozzá az alkotmányos helyzet javulásához. A dokumentum szerint Sólyom László lépései már-már hatáskörén is túlmutattak, és egyoldalúságtól sem voltak mentesek.

A Gönczöl-jelentés kiemeli az államfő azon megnyilatkozását, amelyben helyesnek ítélte a bizalmi kérdés felvetését a miniszterelnök részéről, de egyúttal felhívta a pártok figyelmét arra, hogy a parlament a bizalmi szavazással arról is határoz majd, hogy a kormányfő megengedhető eszközöket használt-e az országgyűlési választások megnyerése érdekében.

"A Gönczöl-bizottság nem kormányszerv" - reagált a Kormányszóvivői Iroda a Köztársasági Elnöki Hivatal nyilatkozatára.

A tavaly őszi eseményeket elemző szakértői bizottság nem a kormány munkaszerve. Minden érintettnek magának kell eldöntenie tehát, hogy megfontolja-e a szakértők rá vonatkozó javaslatait vagy sem. A kormány ennek megfelelően jár el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A BRFK nem kommentálja a Gönczöl-jelentést

A Budapesti Rendőr-főkapitányság nem kívánja kommentálni a Gönczöl Katalin büntetőjogász vezette bizottság jelentését - közölte Tóth Gábor ezredes, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese.

MTI Itthon

Gönczöl-jelentés: felelős az egész politikai osztály

A tavaly szeptember-októberi tüntetéssorozat kialakulásáért eltérő mértékben ugyan, de felelős az egész politikai osztály, a közszolgálati média, a társadalomtudományokkal foglalkozó értelmiség és a helyzet kezelésénél hibázott a rendőrség, a miniszterelnök, illetve a köztársasági elnök is - állapította meg a Gönczöl Katalin büntetőjogász vezette bizottság. A jelentést február 6-án hozzák nyilvánosságra.

MTI Itthon

Nyilvános a Gönczöl-bizottság jelentése

Nyilvánosságra hozta kedden reggel a szeptember-októberi zavargásokat elemző jelentést a kormány által felkért bizottság. A dokumentum szerint a tavaly szeptember-októberi tüntetéssorozat kialakulásáért eltérő mértékben ugyan, de felelős az egész politikai osztály, a közszolgálati média, a társadalomtudományokkal foglalkozó értelmiség.

MTI Itthon

Fidesz: a Gönczöl-bizottság szerint is indokolatlan a kordon

A Fidesz szerint a Gönczöl-bizottság kedden közzétett jelentése is megállapítja a Kossuth téri kordon indokolatlanságát, ezért az ellenzéki párt ismét arra szólította fel a kormányt, hogy intézkedjen a helyzet megoldása érdekében.

MTI Itthon

Gönczöl-jelentés: az MDF egyetért vele, az SZDSZ szerint tanulságos

A Magyar Demokrata Fórum egyetért a kedden nyilvánosságra hozott Gönczöl-jelentés megállapításainak többségével, súlyos hiányosságnak tartja azonban, hogy a tanulmány nem szól a rendészeti miniszter felelősségéről az őszi eseményekkel kapcsolatban. Az SZDSZ szerint a rendőrségnek és a kormánynak le kell vonnia a Gönczöl-jelentésben megfogalmazott tanulságokat.