Tetszett a cikk?

A mérgezési hisztéria jeleit tapasztalja a csepeli önkormányzat környezetvédelmi bizottságának elnöke, miután a Fidesz akciót szervezett a kerület egyik telephelyén lévő, ezerkétszáz tonnányi mérgező galvániszap körül. Interjú.

Nehéz eldönteni, mennyire súlyos a helyzet a főváros  huszonegyedik kerületében, ahol az egykori Csepel Művek területén két telephelyen 1200 tonna mérgező galvániszap vár az elszállításra. Németh Szilárd és Illés Zoltán, a Fidesz fővárosi képviselői látványos akcióval hívták fel a szennyeződésre a figyelmet, s katasztrófaveszélyt emlegetnek. Velük szemben a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium, és személy szerint Persányi Miklós túlzottnak tartja az aggodalmat, és hosszadalmas pereskedést helyez kilátásba egy fantomcég ellen. A két álláspont között egyensúlyoz Csepel szocialista többségű önkormányzata, melynek képviselője, Gergely István, a csepeli önkormányzat városfejlesztési és környezetvédelmi bizottságának elnöke a mérgezési hisztéria bizonyos jeleit tapasztalja a kerületiek között.

Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos
hvg.hu: Milyen esélyt lát arra, hogy ezt az ezerkétszáz tonna galvániszapot a közeljövőben elszállítják az egykori Csepel Művek területéről?

Gergely István: A városházán 2003 második felében tudtuk meg, hogy a szennyező anyag idekerült. Ennek az évnek az elején a Friz kft. jelentkezett az önkormányzat városépítési irodájánál, és érdeklődött, hogy milyen feltételekkel lehet a Csepel Művek területén galvániszapot semlegesíteni. Válaszképpen tájékoztattuk a kft.-t a feltételekről, és ezt is leírtuk, hogy ehhez a tevékenységhez a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőségnek kell engedélyt adnia. A vállalkozó azonban az engedélyt nem szerezte be, viszont az év végén, nem tudjuk, pontosan mikor, megjelent Csepelen a szennyező anyag. A Csepel Művek Ipari Park Kht. 2003 december 8-án kért helyszíni bejárást a kerületi jegyzőtől, mert a területen két helyen is veszélyesnek látszó anyagot tárolnak. Megtartották a bejárást, és rövid idő múlva már a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőségnél volt az ügy, ugyanis a városépítési iroda környezetvédelmi csoportja sürgős intézkedést kért, egyszersmind értesítette a csepeli polgármestert arról, hogy nagy valószínűséggel egészségre ártalmas anyagot tárolnak a területen.

hvg.hu: Biztosak Önök abban, hogy ezt az anyagot ide szállították, és nem volt eredetileg is itt?

G. I.: Elképzelhető, hogy ezen a területen végezték a galvanizálást, és itt keletkezett a szennyező anyag. Erre azonban nincs bizonyítékunk, vagy pontos információnk.

hvg.hu: A Friz kft., melynek tevékenysége során az iszap termelődött, 2003 végén már fantomcég volt. Végzett-e valaha tényleges munkát ab Friz, amelynek jelenlegi ügyvezetője egy Jakab István nevű hajléktalan „feltaláló”?

G. I.: Úgy tudom, hogy a kilencedik kerületben, azt a területet, ahol a Friz kft. galvanizált, időközben eladták, akkor szállították ide a galvániszapot, engedély nélkül. De erre sincs semmiféle bizonyíték.

hvg.hu: Ön, illetve a csepeli önkormányzat szerint van katasztrófaveszély a szennyező anyag miatt?

G. I: Nem vagyok környezetvédelmi szakember, de a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM), amelynek kezében van az ügy megoldása, szakértői vélemény alapján azt állítja, hogy nincs katasztrófahelyzet. Bár a szennyező anyag az idő múlásával egyre nagyobb veszélyt jelent,  számos olyan ügy van, melyben hamarabb kell cselekedni. Az önkormányzat által a Pirus Rumpold Kft.-vel készíttetett szakvélemény szerint viszont ennél súlyosabb a helyzet.  Ők úgy látják, hogy a szennyezés már most nagymértékű, és sürgősen gondoskodni kell az elszállításról, de de katasztrófahelyzetről ők sem tesznek említést. Az önkormányzat képviselőtestülete teljes létszámban elfogadta ezt a véleményt, és ennek tudatában felkérte a polgármestert, hogy írjon levelet Persányi Miklósnak, melyben kérjük a szennyező anyag elszállítását. Ezek után a KVM megbízásából tíz nappal ezelőtt a Bálint Analitika Kft., amely a Pirus Rumpold Kft-nek is végzett, már méréseket végzett, szondákat helyezett el a területen, hét-nyolc méteres mélységben. Az első vizsgálati eredményeket március 31-re ígérték, ezt követően  lehet intézkedni, ha van rá pénz. Semmire sem megyünk látszatmegoldásokkal, vagy olyan performansszal, melyet a fideszes képviselők végeztek, amikor betakargatták a hordókat. Ez cak hisztéria keltésre jó. 

hvg.hu: Két hete tüntetés volt a szennyeződés miatt az önkormányzat épülete előtt.

G. I.: A megmozdulást civil környezetvédők szervezték, és kilenc ember vett részt rajta, ebből három kisgyerek. Örvendetes, hogy a mérgezés veszélyével operáló hisztériakeltők csak ennyi embert tudtak felvonultatni nálunk. Sajnos egyes politikai erők gátlástalanul riogatják az embereket, és mindig vannak néhányan, akiket fel lehet vonultatni. Hasonló volt a helyzet akkor, amikor a csepeli kórház felszámolása, pontosabban utánkezelővé alakítása ellen tüntetett egy hangos kis csoport. Megjegyzendő, hogy a kórháznak kifejezetten rossz híre volt a csepeliek körében, s aki tehette, akkor is máshol gyógyítatta magát, amikor még több, működő osztálya volt. Legyünk őszinték: a hisztéria gyakran függetleníti magát a tényekről. Nincs kizárva, hogy a galvániszap esetében is ez a helyzet.

hvg.hu: Lehet, hogy végül a csepeli  önkormányzatnak kell saját költségére elszállíttatni a galvániszapot?

G. I.: Szóba sem kerülhet. Erre a célra a csepeli adófizetőknek nincs több, mint százmillió forintja. Az erkölcsi és az anyagi felelősséget annak kell vállalnia, aki a szennyező anyagot elhelyezte. Ha a cég utolérhetetlen, és nem lehet rajta behajtani a költségeket, a KVM-nek kell eljárnia. Így szól a törvény.

hvg.hu: Lehetséges, hogy a szocialista többségű csepeli önkormányzat és a szabad demokrata vezetésű minisztérium között konfliktus támad ebben az ügyben?

G. I.: Itt, Csepelen, senki sem szeretné politikai síkra terelni az ügyet. De a megoldás kulcsa a KVM kezében van. Március 31. után, a talajvíz vizsgálata után tárgyalunk a tárcával, és ahogyan eddig, most is határozottan képviseljük majd a kerületben lakók, illetve a fővárosiak érdekeit. Az mindenesetre biztató tény, hogy a vízművek - mint szóvivőjük közölte - állandóan ellenőrzi, nehogy a talajba beszivárgó szennyeződés elérje a Dél-Pestet kiszolgáló ivóvízbázist. Szerintük a szennyeződés jelenlegi terjedése mellett mintegy ötven év alatt szivárog el a szennyeződés a kutakig.  De ők is úgy látják, hogy nem szabad sokáig várni a kárelhárítással, mert az az idő múlásával egyre többe kerül.

hvg.hu: Illés Zoltán, a szennyeződés ügyében fellépő, környezetvédő fideszes képviselő felvetette, hogy a galvániszap esetleg a Swinn-Csepel kerékpárgyárból származhat, amely egy időben Szemjon Mogiljevics, a maffiavezér hírében álló "Szeva bácsi"  tulajdonában volt.

G. I.: Az ügyben nyomozott a csepeli rendőrség is, és vádemelési javaslatot adott át az ügyészségnek.

Pelle János

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Csepeli galvániszapvita

Közveszéllyel fenyegetés miatt büntetőfeljelentést tett Illés Zoltán fideszes politikus ellen Szabó Sándor, a...