szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szélsőségesektől való világos elhatárolódásra kéri Lendvai Ildikó Orbán Viktort, a Fidesz elnökét, hogy az ország békésen ünnepelhesse március 15-ét; az MSZP parlamenti frakcióvezetője erről vasárnap nyilatkozott.

A Fidesz elnöke 1992 októberében még világosan elhatárolódott a Göncz Árpád köztársasági elnököt "árpádsávos zászlók alatt" kifütyülő szélsőségesektől. Orbán Viktor akkor még tudta, hogy ez a fasizmust sugallja, akkor még úgy ítélte meg, ilyen esetben demokratikus politikusok között a szolidaritás kötelező -
mondta Lendvai Ildikó az ellenzéki pártelnök parlamenti felszólalásait idézve.
   
Köztudott Lendvai szerint, hogy van néhány száz ember, aki a békés ünneplés helyett "tavaszi hadjáratot" hirdetne meg. Úgy vélte azonban, még van esély a békés ünneplésre, ha a március 15-i nagy rendezvények szervezői világosan elhatárolódnak. "Nekem hiányzik Orbán Viktor, és ami fontosabb, nemcsak nekem,
hanem a magyar demokráciának és a nemzeti ünnep méltóságának is hiányzik Orbán Viktor. Az az Orbán Viktor, aki 1992-ben még pontosan tudta, mi a baj az árpádsávos zászlókkal" - fogalmazott.
   
A tájékoztatón kiosztott sajtóanyag szerint Orbán Viktor 1992. október 26-án parlamenti felszólalásban arról beszélt: "Göncz Árpádot a kormányt éltető fasiszta szkinhedek fütyülték ki, és a Fidesz megítélése szerint ilyen esetben demokratikus politikusok között a szolidaritás kötelező". Október 28-i felszólalásában azt
mondta: "a gyanú él, hogy összeérnek legális politikai erők jobboldali erői, jobboldali csoportjai, s a szélsőjobboldali csoportok".
   
Lendvai Ildikó közölte: ma már Orbán Viktor "nem is érti, hogy merül fel a nyilas asszociáció" az árpádsávos zászló kapcsán. A kormánypárti politikus szerint az elhatárolódásra azért van szükség, mert közvélemény-kutatások szerint a március 15-ét eddig szabadtéri rendezvényeken töltők fele otthon marad. A kutatás szerint az emberek több mint fele úgy véli, ha rendbontás lesz, akkor annak köze van a Fideszhez.

A frakcióvezető véleménye szerint az árpádsávos zászló "szem a láncban", abban, amelyben a szélsőjobboldal, a radikális és kirekesztő jobboldal iránti "megengedő gesztusok sokasága sorakozik fel". Lendvai Ilidkó azt mondta: ugyancsak egy láncszem az az elemzési klisé, amely a politikai különbséget nem jobb- és baloldal, hanem nemzeti és nem nemzeti között látja. Ez a szélsőjobboldal tipikus elemzési kliséje - tette hozzá.
    
Lendvai Ildikó szerint ma két Fidesz van, és Orbán Viktor még nem döntötte el, melyik elnöke kíván lenni. Van egy Fidesz, amely még emlékszik Orbán Viktor 1992-es szavaira, és amely a kormány kemény ellenzéke akar lenni, de nem akar ellenzéke lenni az európai demokratikus politikai hagyománynak - mondta. Úgy vélte, a másik Fidesz szívesen vállalja a vezérkedést, nem csak a kormány ellenzékének hívei fölött, hanem az európai humanista gondolat ellenzéke fölött is.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Sólyom öntisztulásról ír Lendvainak címzett levelében

Jogilag és a mindennapi életben is kivédhetetlen, hogy a politikus bírálata a családtagoknak is fájdalmat okozzon. A véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadsága érdekében olyan állításokat, véleményeket és cselekményeket is el kell tűrni, amelyek sokakat sértenek vagy felháborítanak - olvasható abban a válaszlevélben, amelyet Sólyom László köztársasági elnök írt Lendvai Ildikónak, az MSZP frakcióvezetőjének.

MTI Itthon

Lendvai Ildikó műfajt értelmez

Csalódni fognak, akik a Fidesz értelmezése szerint a kormány vagy a kormányprogram bukását remélik a Fidesz által kezdeményezett népszavazástól – jelentette ki Lendvai Ildikó Gyöngyösön.

MTI Itthon

Lendvai Ildikó a miniszterelnök "őrült ötletéről"

A megújult, de önmagával azonos maradt baloldal soha ennél kockázatosabb vállalkozásáról és a pártelnöknek választott miniszterelnök "őrült ötletéről" is beszélt Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője az MSZP kongresszusán vasárnap. A politikus ezzel a megállapítással szállt vitába azokkal, akik szerint "a modernizáció a miniszterelnök magánszáma, amit erőszakkal kell a frakció fejébe verni".