szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz szerint az SZDSZ és Kóka János pártelnök rá akarja tenni a kezét az egészségügyi kasszára. Ezt Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján, amelyet az Egészségügyi Minisztérium épülete előtt tartott. Az SZDSZ ezzel kapcsolatban közölte: Szijjártó Péter jobban tenné, ha elolvasná azokat a közleményeket, amelyekre reagál.

Az SZDSZ és elnöke azért érvel a több-biztosítós modell mellett, mert "rá akarja tenni a kezét" az egészségügyi kasszára, "mindannyiunk egészségügyi befizetéseire"– mondta Szijjartó Péter. "Úgy tűnik, hogy az SZDSZ-nek a közpénzekre fáj a foga, ezért érvelnek meglehetősen lelkesen a kórházak privatizációja után az egészségbiztosítás privatizációja mellett" - mondta a politikus.

A pártszóvivő kifogásolta Kóka János csütörtök délelőtti látogatását az Egészségügyi Minisztériumban, mert szerinte az állampárti diktatúra gyakorlatát idézi, hogy egy pártelnök a pártközpontból akarja irányítani, befolyásolni egy minisztérium munkáját. Kóka János vonzódása mindannyiunk egészségügyi befizetéseihez már annyira erős, már annyira rá akarja tenni a kezét a közpénzekre, hogy nem átallt pártelnökként idejönni a minisztériumba - fogalmazott. Szijjártó Péter arra szólította fel az SZDSZ elnökét, hagyjon fel az "állampárti diktatúrára jellemző viselkedésmóddal", és azzal, hogy pártelnökként közpénzekre akarja rátenni a kezét.

Arra a kérdésre, hogy miért baj, ha Kóka János tárgyal, egyeztet a minisztériumban, a Fidesz szóvivője azt mondta: egy pártelnöknek semmi keresnivalója ebben a helyzetben egy minisztériumban, főleg úgy, hogy állandóan arról nyilatkozik, "hogyan akarják rátenni a kezüket a közpénzekre". Kijelentette: a Fidesz mindent megtesz az egybiztosítós modell megvédése érdekében, mert szerintük csak így lehet megőrizni az esélyegyenlőséget és a szolidaritást. Az MSZP-SZDSZ kormány zavart és káoszt okozó egészségügyi intézkedései mögött is a gazdasági haszonszerzés lehetősége húzódik meg, amit a kormány és a hozzá közel álló gazdasági körök megpróbáltak kiaknázni - hangsúlyozta. Ezt indokolva hozzátette: a kormány egészségügyi intézkedései elindították a kórházak privatizációját, lehetővé tették a kórházak épületeinek eladását és az ingatlanspekulációt, a vizitdíj bevezetése pedig arra adott alkalmat, hogy szoftvereket szállítsanak a vizitdíj-automatákhoz.

"Kóka János a mai napon azért kereste fel a minisztérium dolgozóit, hogy az SZDSZ nevében megköszönje munkájukat, és támogatásáról biztosítsa őket. Továbbra is bízunk Horváth Ágnesben és az Egészségügyi Minisztérium szakembereiben" - szerepel az SZDSZ MTI-hez eljuttatott reagálásában.

A liberális párt közleménye leszögezi: bíznak benne, hogy a szakemberek munkájának eredménye egy minél hamarabb felálló, több-biztosítós rendszer lesz, mert csak ez teheti rendbe az egészségügyet és ezt erősítette meg Kóka János csütörtöki látogatása is a tárcánál.

"Mindezt persze Szijjártó is tudhatná, ha elolvasná azokat a közleményeket, meghallgatná azokat a sajtótájékoztatókat, melyekre reagál" - hangsúlyozza az SZDSZ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kóka János: a koalíció feltétele az egészségügyi reform

A koalíció feltétele az egészségügyi reform végrehajtása, amelynek a liberálisok szerint elengedhetetlen része a több-biztosítós rendszer bevezetése - mondta Kóka János, az SZDSZ elnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján, a párt rendkívüli, kibővített ügyvivői testületi ülése után.

MTI Itthon

Molnár: nem fogadom el a biztosítási reform halogatását

A távozó egészségügyi miniszter nem tudta elfogadni a több-biztosítós rendszer kialakításának halogatását, ugyanakkor cáfolja, hogy távozása hátterében egészségi állapota, vagy az SZDSZ új elnökével, Kóka Jánossal való szembenállása lenne.