szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Senki semmilyen bűncselekményben nem vett részt – ezt állították az Egymásért Egy-másért Alapítvány és a Herba cégcsoport kapcsán zajló eljárás gyanúsítottainak ügyvédei a ma megtartott sajtótájékoztatón.

A sajtótájékoztatót Simon Ibolya, az alapítvány frissen megválasztott kurátora nyitotta meg, akinek – elmondása szerint – a Nemzetbiztonsági Hivatallal (NBH) meglévő ügyvédi megbízását egyelőre nem vonták még vissza. (Érdekesség, hogy Simon képviseli az NBH-t egy a HVG egyik cikkének szerzője, Ungváry Krisztián történész ellen indított perben is.) Simon a leghatározottabban visszautasította mind az alapítványt, mind Földesi-Szabó Lászlót, mind a jótékonysági szervezet vezetőit érintő, az újságokban és a televíziókban szereplő állításokat. Ezek szerinte minden alapot nélkülöznek és valótlanok, sőt rágalmaknak minősítette őket.

Ennek indoklásául Simon Ibolya beszámolt arról, hogy az Egymásért Egy-másért Alapítvány vámkezelésével kapcsolatban a vizsgálati eljárás 2006. szeptember 15-én indult, amelyet a Buda-Térségi, majd az Észak-Pest Térségi Fővámhivatal kezdeményezett. A hatósági ellenőrzés – mint az ügyvédnő hangsúlyozta – közigazgatási eljárásként indult, s ebből „kreáltak büntetőügyet.” Simon érdekes körülményként értékelte, hogy miután április 19-én az alapítvány megtartott egy sajtótájékoztatót, másnap a szervezet megkapta a hatóságtól a vizsgálat lezárását tartalmazó ténymegállapító jegyzőkönyvet. Ezt követően pedig április 25-én az illetékes fővámhivatal 22 tétel vám- és áfatartozás pótbefizetését rendelte el. Ez ellen a szervezet fellebbezést nyújtott be, mivel az alapítvány kiemelten közhasznú nemzetközi jogállása alapján – illetékmentességet élvez.

Simon ezek miatt jogszabálysértőnek találta, hogy a vámmentességre vonatkozó határozatok fenntartásával egyidejűleg vámot, áfát, környezetvédelmi termékdíjat és illetéket szabott ki a hatóság. Az ügyvédnő felvetette, nem tudják, hogy melyik vámhatározat az irányadó. Hozzátette, ha az utóbbiak, azaz amelyek a vámot előírják, akkor Földesi-Szabó nem követett el bűncselekményt, mert ezek önmagában ellentmondanak a csempészet törvényi tényállásának. Simon állította, az alapítvány vezetője az adományok elfogadását nem titkolta el. Kérte azok vámkezelését, sőt a közigazgatási eljárás során minden iratot a vámszervek rendelkezésére bocsátott.

Mint köztudott, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) azonban megalapozottnak találta a csempészet gyanúját. Ezt azzal támasztották alá az illetékesek, hogy csak akkor lett volna vám- és áfamentes a külföldről behozott jótékonysági adomány, ha azt szétosztják.

Az ügyvéd-kurátor szerint azonban az alapítvány minden működési feltételnek és hatósági előírásnak eleget tett, így az alapítvány emberei vitatják a megindult büntetőeljárás jogosságát. Nem kívánt találgatásokba bocsátkozni arról, hogy az ügyben, mint mondta, „miért robbant rendkívüli precízséggel időzítetten a bomba.”

A Herba-cégcsoportot képviselő Szőke András ügyvéd arra tért ki, hogy az Egymásért Egy-másért Alapítvány és a Herba Hungary Rt. több szerződést kötött egymással. Egyrészt bizományosi szerződéseket, másrészt a kifizetések ütemezését rögzítő okiratról. Közölte azt is, hogy a Herba ingyenesen – a bizományosi dokumentum alapján – végezte az áru értékesítését, amelyért díjat sem számolt fel. Hangsúlyozta azt is, hogy a jelenleg folyó eljárás miatt zárolt számlákon jóval nagyobb összeg van, mint amennyit a VPOP kárértékként megjelölt, és ha lehetőséget adtak volna rá, teljesítették volna a fizetési kötelezettséget. Szőke András ezzel kapcsolatban még megjegyezte, közel sem akkora a kárérték, mint azt megállapította a hatóság. Ők 1,2 milliárd forint helyett mintegy 236 millióra taksálják azt. Egyébként, mint megjegyezte, nem tudják, hogy a VPOP által mondott összeg miből jött össze. És azt sem, milyen bizonyítékaik vannak a gyanúsítottak ellen, mert azokat nem közölték velük.

Ezt sérelmezte Földesi-Szabó László ügyvédje, Radács Gyula is. „A papírok beszélnek” – mondta, hozzátéve azt, hogy semmilyen okiratot nem tártak eléjük a VPOP munkatársai. „Az előzetes letartóztatást pedig annak alapján hosszabbították meg augusztus 15-ig, hogy a gyanúsítottak, ha kikerülnek, akkor összebeszélhetnek. Erre viszont bőven lett volna alkalmuk az alatt a nyolc hónap alatt, amíg a vámeljárás folyt ellenük” – véli Radács.

Simon Ibolya újságírói kérésre elmondta: Földesi-Szabó László „akadályoztatása” (előzetes letartóztatása – a szerk.) miatt a héten átvette az Egymásért Egy-másért Alapítvány vezetését, amelybe azonban nem tartozik bele a pénzügyi dolgok intézése. A kuratórium összetételében más változás is történt, miután Gyarmati Györgynek, az NBH megbízott osztályvezetőjének az alapítvány munkájában való részvételre adott engedélyét visszavonták. Simon Ibolya nem óhajtott foglalkozni azzal a jelenleg is folyó belső vizsgálattal, amelyet a NBH az alapítvány kapcsolatának feltárására indítottak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Pro és Kontra

Az elhagyott barátnő buktatta le Földesi-Szabót

A hvg.hu információi szerint Földesi-Szabó László elhagyott barátnője hívta fel a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) munkatársainak figyelmét az Egymásért Egy-Másért alapítvány üzelmeire. A vizsgálatok alapján az alapítványt azzal gyanúsítják, hogy feltehetően mintegy 1,2 milliárd forintos áfacsalást követett el.

MTI Itthon

Ungváry: Gyurcsány hivatalos kapcsolat volt, nem besúgó

KISZ-titkárként Gyurcsány Ferenc is úgynevezett hivatalos kapcsolatnak számított, ő azonban nem működött együtt a titkosszolgálattal, úgy ahogy mások tették - mondta Ungváry Krisztián pénteken, annak kapcsán, hogy az Élet és Irodalom című hetilapban cikket közölt az 1980-as évek első felében működő Dialógus Mozgalomról.

hvg.hu Itthon

Egymásért Alapítvány: nem a szlovénoktól indult a nyomozás

A VPOP nem kíván az Egymásért, Egy-Másért Alapítvánnyal kapcsolatban a sajtóban megjelent értesülésekkel foglalkozni – erről beszélt a hvg.hu-nak a testület rendészeti főigazgatója, Bencze József. Az ügy mielőbbi felderítése a céljuk, és amint lesz benne fejlemény, azt megosztják a médiával.