szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hétpontos javaslatot készített a Fidesz a párt- és kampányfinanszírozás átalakítására, amelyben többek között a fizetett politikai hirdetések és a kampánycsend megszüntetését is kezdeményezik - jelentette be Nyitrai Zsolt fideszes országgyűlési képviselő szerdai sajtótájékoztatóján.

A hét pontból álló javaslatot az őszi parlamenti ülésszak kezdetén nyújtják be az Országgyűlésnek és azt szeretnék, ha az új szabályok már a Fidesz kezdeményezte népszavazás idején érvényben lennének - mondta Nyitrai Zsolt, aki felkérte a parlamenti pártokat, hogy támogassák a kezdeményezéseket.

A Political Capital átadja a stafétabotot

A Political Capital Institute egy hónapon át a pártfinanszírozási stafétát, ez alatt elemzésében rávilágított a párt- és a kampányfinanszírozás ma érvényes, tarthatatlan és álságos rendszerére. Az intézet július 10-én adja át a stafétát a Nézőpont Intézetnek. A Pártfinanszírozási Stafétát 2007 májusában hívta életre az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, a Méltányosság Politikaelemző Központ, és a Védegylet azzal a céllal, hogy ráirányítsák a közvélemény figyelmét a kérdés megoldatlanságára, a pártfinanszírozás átláthatatlan és hiteltelen rendszerére. A staféta a politikai pártokra való nyomásgyakorlás civil eszköze, amelyet a résztvevő szervezetek egy hónapon át visznek, s ezalatt nyilatkozataikkal és javaslataikkal előmozdítják a pártfinanszírozás reformját.

"Olcsóbb és több demokrácia": a politikus szerint ezt akarják elérni javaslataikkal, amelyekkel csökkentenék a kampányok kiadásait. Mint mondta, általános társadalmi elvárás, hogy ne emelkedjen a pártok állami támogatása és a kampányköltség. Elmondta: javasolják, hogy legyenek egységesek az önkormányzati, az országgyűlési, és európai parlamenti választásokra, illetve és népszavazásra vonatkozó szabályok, a költségkeretre vonatkozóan is.

A Fidesz kezdeményezi azt is, hogy szűnjenek meg a politikai reklámok, amelyekkel jelentős mértékben csökkennének a kampánykiadások, és a Fidesz szerint erősödnének a demokratikus alapjogok is, hiszen fizetett politikai hirdetések nélkül felértékelődik a választópolgárok közvetlen tájékoztatásának, a vitaműsoroknak és fórumoknak a jelentősége. Hozzátette: amennyiben ez megtörténik, akkor meg kell alkotni a közvetlen politikai
tájékoztatásról szóló törvényt.    

Nyitrai Zsolt azt mondta: nem támogatják, hogy emelkedjen a képviselőnkénti egymillió forintos keret, amelyet országgyűlési választási kampányra jelenleg fordítani lehet, szerinte, ha a kikerülnek a rendszerből a fizetett politikai hirdetések, akkor ez az összeg elegendő. 

A Fidesz azt is javasolja, hogy legyen átlátható a kampányfinanszírozás, vezessék be a kampányszámla intézményét, amelyet utólagosan az Állami Számvevőszék vizsgálhatna. Mint mondta, fontosnak tartják, hogy közpénzből ne legyen pártkampány, így kampányidőszakban tiltanák a kormányzati hirdetéseket, tájékoztató kiadványokat. Ehhez kapcsolódik az a fideszes javaslat, miszerint választások időszakában a kormánytagok nem kampányolhatnak közpénzen, megtiltanák nekik az autó- és telefonhasználat elszámolását, vagy rendezvények, kiadványok finanszírozását.

Az ellenzéki párt a kampánycsend eltörlését is szeretné elérni, nemzetközi példákra hivatkozva, mert álláspontja szerint a kampánycsend nem demokratikus garancia, és az erre vonatkozó szabályokat betű szerint egyik jelölő szervezet vagy párt sem tartotta be maradéktalanul. A hétpontos javaslat a pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló 1989-es törvényt és a választási eljárásról szóló 1997-es  jogszabályt módosítaná, és új törvény megalkotását is kezdeményezi.

A párt- és kampányfinanszírozás megváltoztatása mellett a választási eljárásról szóló törvény átfogó vizsgálatát is szükségesnek tartják annak érdekében, hogy a választás állami-igazgatási költségeit csökkenti lehessen - mondta Nyitrai, hozzátéve, az erről szóló fideszes javaslatot hamarosan nyilvánosságra hozzák.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Pártfinanszírozás: több pénzt akarnak a politikusok

A pártkasszák illegális feltöltése a korrupció melegágya. A probléma azonban a rendszerváltás óta érinthetetlen terület. Elég csak visszaemlékeznünk arra, hogy a Tocsik- vagy a Postabank-ügyben, illetve a brókerbotrányban hány politikus neve merült fel, azonban egyiküket sem ítélték el jogerősen. A hvg.hu-nak politikusok vallanak önkritikusan, hogy a pénzkérdés mennyire létkérdés szakmájukban.

MTI Itthon

Újratárgyalná a pártfinanszírozást az SZDSZ

AÚjra napirendre tűzné az Országgyűlésben a párt- és kampányfinanszírozást rendező törvényjavaslatot az SZDSZ. Az egész ország abban érdekelt, hogy tiszta, átlátható helyzetet teremtsenek a pártfinanszírozás terén - hangsúlyozta Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője.