A szokatlanul tartós kánikula miatt olyan mértékben nő a levegő ózontartalma, hogy az elkövetkező napokban több városban szükségessé válhat intézkedések bevezetése a romló levegőminőség javítására - közölte Vágvölgyi Györgyi, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) vezető főtanácsos.
Hosszan tartó napsütés és csekély légmozgás következtében megemelkedik a felszínközeli ózon koncentrációja a nagyvárosokban és környékén. A kipufogógázokból a napsugarak hatására keletkező ózon panaszokat okozhat a légúti betegségekben szenvedőknél, például szem-, orr- és toroknyálkahártya-irritációt, köhögést, fejfájást - mondta Vágvölgyi Györgyi, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) vezető főtanácsos.
Ez a jelenség most is megfigyelhető, a légszennyezettség több városban átlépte az egészségügyi határértékeket - jelezte a vezető főtanácsos. Ózonból az egészségügyi határérték 120 mikrogramm, ám ennél az értéknél 8 órán keresztül kell magasabbat mérni.
A főtanácsos beszámolt arról, hogy kedden Győrben és Sopronban mérték a legmagasabb koncentrációkat, de Budapesten is viszonylag dús a levegő ózontartalma. A két vidéki város mérőállomásain három órán keresztül 180 mikrogramm feletti köbméterenkénti ózont mértek, a berendezések felszerelése óta a legmagasabb értéket. Márpedig ilyenkor az önkormányzatoknak tájékoztatniuk kell a lakosságot, hogy az érzékenyebb emberek megelőzhessék panaszaikat - mutatott rá Vágvölgyi Györgyi. Megjegyezte, hogy az idősebbeknek, gyerekeknek, érzékenyebb embereknek tanácsos a déli órákban, kora délután az elkövetkező napokban is otthon maradniuk.
Ha az időjárási körülmények nem változnak, akkor valószínűleg még a héten a legmagasabb szintet, az úgynevezett riasztási határértéket is meghaladhatják a mért koncentrációk - hangoztatta a vezető főtanácsos. Utalt arra, hogy a három órán keresztül mért 240 mikrogramm koncentráció esetén az érintett településeken intézkedések elrendelése szükséges. Ilyen feladatuk ózon miatt Magyarországon önkormányzatoknak még nem volt. Bár azt sem lehet biztosan állítani, hogy nem fordult elő riadóhelyzet, mivel a mérések az európai uniós csatlakozás előtt nem álltak a mai szinten.
Európában ugyanakkor több helyen fordul már elő ózon miatt riasztási helyzet, akkor általában forgalomkorlátozásokat vezettek be a településeken. Vágvölgyi Györgyi kitért arra, hogy a felszín közeli ózon nem tévesztendő össze a magas légköri ózonnal, ami a nap káros sugarait kiszűrve az ózonpajzsot képezi.